Adrian Kotowski | 13 września 2018, 15:33

YouTube zaczął beta testy kodeka wideo AV1

Mocna alternatywa dla HEVC. YouTube rozpoczął beta testy kodeka AV1 udostępniając na swojej platformie specjalną playlistę z filmami wideo kodowanymi przy pomocy nowego rozwiązania. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, jak pod względem jakości prezentują się takie filmy oraz jak płynnie nasz sprzęt odtwarza tego typu treści.

Kodek AV1 został przygotowany jako bezpłatna, w pełni otwarta alternatywa dla popularnych standardów kompresji H.264 i H.265. Przewagą tego rozwiązania nad konkurencją ma być wysoka jakość dekodowanych materiałów przy jednoczesnym zmniejszeniu ich rozmiarów. Z tego powodu standard sprawdzi się przede wszystkim na platformach strumieniowania wideo, które będą mogły skorzystać z lepszej kompresji, zachowując jednak dobrą jakość transmisji.

AV1

Teraz kodek możecie sami sprawdzić w akcji na platformie YouTube, choć by było to możliwe, trzeba spełnić kilka warunków. Pierwszym z nich jest odpowiednia przeglądarka – wymagane jest, by były to aplikacje Chrome w wersji co najmniej 70 lub Firefox 63 (tutaj musicie też dodatkowo aktywować obsługę AV1 przez zmianę wartości w ustawieniach about:config?filter=media.av1.enabled). Kolejnym wymogiem jest włączenie odpowiedniej opcji na stronie TestTube – możemy zdecydować, kiedy kodek AV1 będzie wykorzystywany. Gdy już to wszystko zrobicie, możecie w końcu przejść do playlisty przygotowanej przez Google’a.

Materiały wideo korzystające z nowego kodowania mają kilka ograniczeń. Przede wszystkim chodzi o rozdzielczość – nawet jeśli standardowo jest to wideo 4K, to i tak taka opcja nie będzie w tym przypadku dla Was dostępna, bo maksymalną rozdzielczość ustalono na 1080p. Drugą kwestią jest też sama wydajność peceta, wymagana do odtwarzania filmów, bo kodek AV1 potrzebuje nieco większej mocy obliczeniowej naszego procesora niż VP9.

Obciążenie CPU przy odtwarzaniu wideo z kodekiem VP9
Obciążenie CPU przy odtwarzaniu wideo z kodekiem VP9

Obciążenie CPU przy odtwarzaniu wideo z kodekiem AV1
Obciążenie CPU przy odtwarzaniu wideo z kodekiem AV1

Źródło: YouTube