Adrian Kotowski | 13 września 2018, 20:52

Google rezygnuje z rozwoju usługi Inbox

Firma uśmierca kolejny ciekawy projekt. Na oficjalnym twitterowym koncie Inbox by Gmail pojawiła się informacja, że usługa po 4 latach od swojej premiery zostanie zamknięta. Twórcy programu zamierzają ponownie skupić się na rozwoju Gmaila, który zresztą zyskał wiele ciekawych rozwiązań właśnie dzięki stworzeniu i rozbudowie Inboksa.

Inbox to naprawdę użyteczna usługa, której głównym założeniem jest to, by w jak najprzystępniejszy sposób prezentować i grupować wiadomości, które otrzymujemy na naszą skrzynkę mailową. Za pomocą stworzonej platformy możemy też tworzyć przypomnienia, odkładać na później maile, czy szybko komponować wiadomości w ramach inteligentnej odpowiedzi. Wiele z tych rozwiązań trafiło już do standardowej usługi Gmail, a Google postanowiło, że nie ma dalej sensu rozwijać dwóch podobnych projektów.

Z najnowszego ogłoszenia wiemy, że Inbox skończy swój żywot w marcu 2019 roku. Wiadomość przekazana przez zespół pracujący nad programem jasno pokazuje, że był on swego rodzaju poligonem doświadczalnym, gdzie testowano różne nowości, by w późniejszym czasie przenieść je do „ważniejszej” usługi. Google przygotowało instrukcję przejścia z Inboksa na Gmaila, ale nie wszystkie możliwości pierwszej z usług znajdziemy w drugiej. Właśnie dlatego twórcy polecają zapoznać się też z innymi projektami firmy, które są w dużym stopniu zintegrowane właśnie z najpopularniejszą pocztą w sieci, takimi jak Kalendarz, Keep, czy Listy zadań.

Trudno było przewidzieć, że Inbox zostanie zamknięty, ale z drugiej strony Google w ostatnim czasie stawiało przede wszystkim na rozwój Gmaila. Ten otrzymał wiele nowych funkcji i ulepszony wygląd, podczas gdy jego „niebieski brat” został odsunięty raczej boczny tor. Trzeba też pamiętać, że firma z Mountain View ma długą tradycję zamykania rozwijanych nawet przez dość długi czas projektów, a Inbox jest tylko kolejny elementem na tej liście.

Źródło: Twitter