Adrian Kotowski | 8 października 2018, 12:37

MSI wyjawia powody problemów z dostępnością kart GeForce RTX

Bardziej rozbudowane karty to więcej problemów. Trudno powiedzieć, by premiera GeForce’ów RTX była odpowiednio zaplanowana. Sprzętu w sklepach brakuje, nabywcy nadal czekają na zrealizowanie zamówień przedpremierowych, a same ceny kart są po prostu bardzo wysokie. Dzięki MSI dowiedzieliśmy się, co stoi za przyczyną tych wszystkich problemów.

Przedstawiciele wspomnianej wyżej firmy udzielili wywiadu serwisowi PC Online, w którym ujawnili kilka interesujących wiadomości na temat najnowszych GeForce’ów. Rozmówcy chińskiego portalu zostali zapytani o słabą dostępność kart oraz plany dotyczące modeli RTX 2070. Pracownicy MSI wyraźnie potwierdzili, że Nvidia ma problem z produkcją swoich chipów, szczególnie tych stosowanych w GeForce’ie RTX 2080 Ti.

Nvidia GeForce RTX 2080 Ti

Ze względu na wielkość układów TU102 wytworzenie odpowiedniej ich liczby ma być bardzo trudne. Sprawy nie ułatwia też niski uzysk, który pogłębia problem dostępności. MSI twierdzi, że z tych powodów tylko część producentów kart otrzymuje zamówione procesory graficzne na czas. Co ciekawe, jest też inna sprawa, do której odnieśli się przedstawiciele przedsiębiorstwa.

Chodzi o złożoność budowy samych kart graficznych. Według podanych przez nich danych, GeForce GTX 1080 Ti miał składać się średnio z 1600 elementów, podczas gdy GeForce RTX 2080 Ti wykorzystuje ich aż 2600. Co ważne, nawet budowa niższych w hierarchii produktów jest bardziej skomplikowana niż flagowego modelu dla graczy z rodziny Pascal – w przypadku RTX 2080 mowa o 2400 elementach, a RTX 2070 ma składać się z 2200 części. MSI twierdzi, że o ile wcześniej fabryki mogły przygotować dziennie 3500 zestawów części do budowy GTX 1080 Ti, tak dla jego następcy mogą ich udostępnić jedynie 1800.

Tym samym firmy, nawet przy ewentualnej dobrej dostępności chipów graficznych, mogą wprowadzać na rynek o połowę mniej urządzeń niż w czasie premiery poprzedniej flagowej konstrukcji dla graczy. MSI ujawniło przy okazji, że będzie gotowe na premierę GeForce'ów RTX 2070 i pierwsze modele trafią do sklepów 17 października. W niedługim czasie do sprzedaży wprowadzony zostanie też RTX 2080 Ti Lightning, którym powinni być zainteresowani najwięksi entuzjaści sprzętu komputerowego. 

Nvidia GeForce RTX 2080 Ti oraz RTX 2080 – test kart graficznych

Źródło: PC Online