Adrian Kotowski | 8 października 2018, 19:23

Premiera płyt głównych z chipsetem Intel Z390

Do wyboru, do koloru. Wraz z oficjalną prezentacją procesorów Intel Core 9. generacji, Intel ogłosił też swój nowy chipset Z390, będący flagową jednostką dla standardowej platformy klienckiej niebieskich. Na rynku pojawi się masa płyt głównych wyposażonych w ten układ logiki, a my postanowiliśmy przygotować dla Was listę dostępnych modeli. Tych jest tym razem naprawdę sporo.

Zacznijmy jednak od samego chipsetu, który znajdzie się w płytach kierowanych do bardziej wymagających klientów, którzy chętnie podkręcają procesor i pamięć RAM. Większość z Was pewnie doskonale wie, że w porównaniu do Z370 Intel zmienił w przypadku chipsetu Z390 proces technologiczny na litografię 22 nm. Otrzymujemy też zintegrowany kontroler USB 3.1 Gen2, a dodatkowo producent wprowadził zmiany w sposobie połączenia modułów WiFi, które szerzej opisuje w swoim materiale Mateusz. Płyty z nowym układem logiki będą kompatybilne ze wszystkimi procesorami Coffee Lake dostępnymi na rynku, a więc zarówno jednostkami Core 8. generacji, jak najnowszymi Core 9000. Warto przy tym zaznaczyć, że takie chipy jak Core i9-9900K, czy Core i7-9700K bez problemu odpalimy także na starszych konstrukcjach z chipsetami Z370, B360, czy nawet H310. Jeśli więc już posiadacie taką płytę, to nie ma żadnej potrzeby wymieniać jej na model Z390.

Jak w przypadku każdej dużej premiery Intela, producenci przygotowali masę urządzeń z nowym chipsetem. Część firm zaprezentowała swoje portfolio produktów przed oficjalną prezentacją, dzięki czemu mogliśmy poznać m.in. specyfikacją ASRocka Z390 Taichi Ultimate. Inni byli nieco bardziej powściągliwi z ujawnianiem konkretnych informacji. Poniżej możecie przyjrzeć się liście płyt głównych z układem logiki Z390 przygotowanych przez największych producentów. W chwili publikacji tekstu, dostępne są wyłącznie wymienione niżej modele, choć wiemy, że swój sprzęt na pewno zaprezentuje jeszcze EVGA i Biostar.

ASRock:

ASRock Z390 Taichi Ultimate

Asus:

Asus Z390

Gigabyte:

Gigabyte Z390 Aorus Master

MSI:

MSI MEG Z390 Godlike

NZXT:

NZXT N7 Z390

EVGA:

EVGA Z390 FTW

Źródło: własne