Adrian Kotowski | 9 października 2018, 14:11

Asus Prime X299-Deluxe II - specyfikacja płyty głównej

Ulepszona wersja płyty dla Skylake-X. Poza liczną reprezentacją płyt głównych z chipsetem Z390 Asus zaprezentował też nowe urządzenia dla intelowej platformy HEDT. Jedną z nich jest model Prime X299-Deluxe II, który różni się od swojego poprzednika przede wszystkim większym radiatorem sekcji zasilania oraz brakiem kompatybilności z porzuconą już serią Kaby Lake-X.

Asus Prime X299-Deluxe II to płyta główna w formacie ATX, wyposażona w gniazdo LGA2066, w którym można zamontować procesory Core X, w tym też nadchodzące modele 9. generacji. Producent twierdzi, że ulepszył sekcję zasilania, wyposażając ją w łącznie 14 faz (12 dla CPU i 2 dla pamięci) oraz zastosował poprawione radiatory, mające lepiej radzić sobie odbieraniem i rozpraszaniem ciepła. Wokół gniazda procesora rozmieszczono osiem banków na pamięć RAM DDR4 o maksymalnej łącznej pojemności 128 GB i taktowaniu 4266 MHz.

Asus Prime X299-Deluxe II

Na laminacie znalazły się trzy złącza PCIe x16 i dwa PCIe x1, dzięki czemu możliwa jest bezproblemowa budowa konfiguracji 3-Way CrossFireX i 3-Way SLI. Płyta została wyposażona też w trzy gniazda M.2 Key M (wszystkie mogą pracować w trybie PCIe x4) i osiem portów SATA 6 Gb/s. Asus zdecydował się na zastosowanie dwóch tradycyjnych układów sieciowych Intel I219V (gigabitowy) i Aquantia AQC111C (5 Gb) i modułu łączności bezprzewodowej Intel Wireless-AC 9260 z WIFI 802.11ac i Bluetooth 5.0.

Asus Prime X299-Deluxe II

Za odpowiednią jakość audio odpowiada kodek dźwiękowy Realtek ALC S1220A z wbudowanym wzmacniaczem słuchawkowym. Na przedni panel obudowy można wyprowadzić do czterech złączy USB 3.1 Gen1, jedno USB 3.1 Gen2 i dwa USB 2.0. Poza tym wśród dostępnych gniazd znajdziemy kilka przeznaczonych do podpięcia pasków RGB LED oraz szeroki zestaw portów do podłączenia wentylatorów. Nie zabrakło też przycisków Power, Reset, Clear CMOS, przełącznika MemOK! II, przycisku do flashowania biosu z pamięci USB i wyświetlacza diagnostycznego.

Asus Prime X299-Deluxe II

Na panelu tylnym wyprowadzono dwa gniazda Thunderbolt 3 (USB Typu-C), dwa wejścia DisplayPort (do konfiguracji daisy chain), dwa RJ-45, cztery gniazda USB 3.1 Gen1, dwa USB 2.0, wyjście optyczne, złącza antenowe i standardowy zestaw gniazd audio. Płyta ma na pokładzie kilka podświetlanych elementów oraz 2-calowy ekran OLED znajdujący się w centralnej części konstrukcji. Na tym panelu wyświetlane są takie informacje jak choćby częstotliwość pracy rdzenia, temperatury podzespołów oraz najważniejsze napięcia. Możliwe jest zaprogramowanie go w taki sposób, by prezentowane na nim były wybrane przez nas grafiki i animowane GIF-y. Cena Asusa Prime X299-Deluxe II nie została ujawniona, ale można zakładać, że będzie nieco wyższa niż poprzedniego modelu Prime X299-Deluxe.

Źródło: prasowe