Adrian Kotowski | 9 października 2018, 15:12

Asus ROG Dominus Extreme - prezentacja płyty głównej dla 28-rdzeniowych Xeonów

Przyszła baza dla Xeona W-3175X. Asus ma coś dla osób, chcących zbudować potężną stację roboczą wyposażoną w 28-rdzeniowe chipy Skylake-X. Firma pokazała oficjalnie model ROG Dominus Extreme, którego nazwa jest w pełni adekwatna do oferowanych możliwości. Urządzenia jest ogromne, udostępnia sporo różnego rodzaju złączy i oferuje potężną sekcję zasilania, która z pewnością przyda się do napędzenia zainstalowanych komponentów.

Asus ROG Dominus Extreme to płyta główna w formacie EEB (14’’ x 14’’), na której pokładzie znalazł się serwerowy socket LGA3647 i chipset Intel C622. Za zasilanie nowych Xeonów i do 198 GB pamięci RAM DDR4 odpowiada aż 32-fazowa sekcja zasilania. Warto w tym miejscu wspomnieć, że na laminacie rozmieszczono dwa złącza ATX 24-pin, cztery CPU 8-pin i trzy dodatkowe PCIe 6-pin. Wszystko to, by na pewno nie zabrakło energii podczas pełnego obciążenia platformy. W dostępnych radiatorach zamontowano łącznie cztery małe wentylatory, mające wspomagać proces rozpraszania energii cieplnej.

Asus ROG Dominus Extreme

Płyta pozwala na instalację czterech kart rozszerzeń korzystających z gniazd PCIe x16. Są też dwa złącza DIMM.2, w których można zamontować do czterech nośników SSD NVMe. Dodatkowo dyski podepniemy do dwóch portów U.2 i ośmiu SATA 6 Gb/s. Na całym laminacie rozmieszczono aż 12 złączy do podpięcia wentylatorów, masę wyprowadzeń dla portów USB, a także przyciski Power, Reset i wyświetlacz diagnostyczny.

Asus ROG Dominus Extreme

Jako że Dominus Extreme należy do rodziny ROG, nie mogło zabraknąć wyprowadzeń dla pasków LED oraz wyświetlacza OLED o przekątnej 1,77’’, wyświetlającego informacje o działaniu zainstalowanego sprzętu. Potężna konstrukcja Asusa nie pojawi się jednak w sklepach zbyt szybko. Producent twierdzi, że trzeba będzie na nią poczekać jeszcze kilka miesięcy. Nie ma też żadnych wiadomości na temat ceny, a to dla wielu użytkowników będzie sprawa kluczowa. Nie zdziwimy się jednak, jeśli płyta ROG Dominus Extreme będzie ekstremalnie droga, bo dosłownie wszystko na to wskazuje.

Sprawdź ceny popularnych płyt głównych dostępnych w Polsce

Źródło: Asus