Adrian Kotowski | 12 października 2018, 14:07

DRAMeXchange: w 2019 roku czeka nas duży spadek cen kości DRAM i NAND

Powrót do normalności. DRAMeXchange, dział firmy analitycznej TrendForce, przygotował kolejny raport na temat rynków pamięci DRAM i NAND. Firma ma dla użytkowników komputerów bardzo dobre informacje – oba typy kości będą nadal tanieć, a spadek cen powinien być naprawdę całkiem duży. To świetna wiadomość dla osób, które zamierzają w przyszłym roku zmienić lub zaktualizować swojego peceta.

Informacje o spadku cen pamięci DRAM i NAND pojawiają się już od kilku miesięcy, ale DRAMeXchange cały czas aktualizuje swoje prognozy. Najnowsze są dla nas bardzo dobre, bo moduły RAM i nośniki SSD mają tanieć szybciej niż się spodziewano. Już w czwartym kwartale tego roku cena kości DRAM ma spaść o 5 procent, co będzie pierwszą obniżką od dziewięciu miesięcy. Z kośćmi NAND będzie jeszcze lepiej, bo po 10-procentowej obniżce w trzecim kwartale, spadek cen w czwartym ma wynieść nawet 15 procent.

Trend ma być kontynuowany w 2019 roku. Problem mają przede wszystkim producenci kości DRAM, którzy znacząco przeszacowali popyt na te produkty. Zapotrzebowanie było mniejsze niż oczekiwano z powodu słabnącego zainteresowania smartfonami oraz problemami na rynku pecetowym, spowodowanymi małą podażą chipów Intela. Jako że średnia pojemność modułów cały czas rośnie, a popyt na RAM ze strony segmentu serwerowego maleje, DRAMeXchange spodziewa się, że w przyszłym roku cena kości spadnie o 15 do 20 procent. Co ważne, są to bardzo ostrożne prognozy i według analityków obniżki mogą być jeszcze większe.

Zobacz zestawienie najpopularniejszych pamięci RAM dostępnych w Polsce

Taniej kupimy też nośniki SSD. Tutaj najistotniejszą kwestią ma być po prostu zwiększenie dostępności kości, w tym poprawa uzysku przy produkcji chipów 64- i 72-warstwowych. Producenci będą musieli zmierzyć się z bardzo małym popytem na sprzęt ze strony zwykłych klientów i spadkiem zainteresowania zakupami SSD w segmencie korporacyjnym. Szczególnie widoczne będzie to w pierwszej połowie 2019 roku, ale tendencja na pewno utrzyma się co najmniej do końca przyszłego roku. To przełoży się na spadek cen kości NAND o 25 do 30 procent.

Sprawdź ceny popularnych nośników SSD dostępnych w polskich sklepach

Źródło: TrendForce