Bartosz Czechowicz | 13 października 2018, 20:14

DigiTimes: TSMC dostarczy wszystkie układy A13, które Apple zamówi w przyszłym roku

Jeśli to prawda, to Samsung znowu stracił bardzo intratny kontrakt. Apple niedawno zapowiedziało pierwszy, komercyjnie dostępny chip bazujący na 7-nanometrowej litografii, układ A12 Bionic, ale nie jest żadna tajemnicą, że firma ma już w planach następną jednostkę. SoC zadebiutuje pod nazwą A13 i, jeśli wierzyć redakcji portalu DigiTimes, to za jego produkcję w przyszłym roku ma odpowiadać tylko i wyłącznie TSMC.

Nie wszyscy o tym pamiętają, ale kiedyś za wytwarzaniem chipów dla iPhone'ów i iPadów stał Samsung - to właśnie Koreańczycy zajmowali się dostarczaniem układów dla promowanych przez giganta z Cupertino urządzeń przenośnych do czasów modelu SoC oznaczonego jako A7. Przy premierze jednostki A8 Apple zaczęło jednak współpracować z TSMC, które dość szybko wyparało Samsunga z produkcji kolejnych chipów dla nadchodzących "jabłek". Twórcy sprzętu z serii Galaxy stracili w ten sposób dosyć intratny segment rynku układów scalonych; produkty firmy Apple cieszą się ogromnym zainteresowaniem, więc popyt na zapotrzebowanie na kontrolujące ich pracę jednostki także jest bardzo duży.

Sprawdź ranking najpopularniejszych smartfonów!

Niektórzy przypuszczali, że Samsung może wrócić do gry w 2019 roku, jednak najnowsze doniesienia sugerują, że do niczego takiego nie dojdzie. Według redakcji serwisu DigiTimes zamówienia znowu dostanie TSMC, które teraz przygotowuje chipy Apple A12 Bionic. Niestety, sama specyfikacja techniczna nowego SoC giganta z Cupertino nie jest jeszcze znana. Mówi się, że model A13 też będzie oparty na 7-nanometrowej litografii, więc Apple może np. zwiększyć liczbę rdzeni CPU, jednak obecnie są to tylko niczym niepodparte przypuszczenia.

Źródło: digitimes