Adrian Kotowski | 30 października 2018, 15:41

Darren McPhee i Gregory Stoner przechodzą do Intela

Firma cały czas się zbroi. Po kilku głośnych transferach z AMD do Intela, dotyczących m.in. Rajy Koduriego i Chrisa Hooka, przyszedł czas na kolejne zmiany. Dział układów graficznych niebieskich zasilili Darren McPhee i Gregory Stoner, związani w przeszłości z firmą Lisy Su. To niezwykle zaskakująca wiadomość, szczególnie w kontekście drugiego z wymienionych pracowników, który był mocno związany z AMD.

Gregory Stoner to postać, którą każdy fan czerwonych powinien doskonale kojarzyć. Przed przyjściem do AMD pracował m.in. w MIPS Technology, Motoroli, Ageia Technology, czy nawet w Intelu. Szeregi producenta kart Radeon zasilił w 2011 roku, a krótko po tym objął też równolegle stanowisko prezesa zarządu HSA Foundation. W latach 2013 – 2016 był delegowanym przez firmę Lisy Su członkiem zarządu Khronos Group.

W czasie swojej pracy w AMD zarządzał wieloma istotnymi dla firmy projektami. To m.in. on odpowiadał za rozwój układów graficznych FirePro, powstanie odpowiedniego ekosystemu do obliczeń GPGPU, a w ostatnim czasie też platformy ROCm i nowych sterowników dla Radeonów. Od kwietnia tego roku Stoner zajmował się natomiast przygotowaniem strategii do wdrożenia rozwiązań dotyczących obliczeń maszynowego uczenia na akceleratorach AMD. Wraz z zakończeniem swojej przygody z czerwonymi, Stoner zrezygnował też z funkcji członka rady dyrektorów OpenCAPI i dyrektora zarządu OpenACC. W Intelu będzie pracował jako dyrektor techniczny działu Software Visual Computing i na ten moment to jedyne informacje, jakie udostępnił.

Ciekawie sprawa ma się z Darrenem McPhee. Co prawda, ten nie przeszedł do Intela bezpośrednio z AMD, ale to właśnie w tej firmie spędził najwięcej lat. Jego zadaniem było przygotowanie kampanii marketingowych dotyczących m.in. segmentu kart graficznych. Użytkownicy komputerów na pewno kojarzą słynne już filmy z serii The Fixer, które w dość kontrowersyjny, ale i zabawny sposób, przedstawiały wyższość Radeonów na tle kart konkurencji. Zbiegło się to zresztą w czasie ze świetnymi zestawami gier w ramach programu Never Settle i premierami takich konstrukcji jak Radeon HD 7970. McPhee opuścił AMD w 2015 roku, kilka miesięcy po średnio udanej premierze kart R9 Fury.

W Intelu będzie zajmował stanowisko dyrektora ds. marketingu produktów dla samodzielnych kart graficznych. Zostanie więc bliskim współpracownikiem Chrisa Hooka, który zajmuje podobną pozycję, przy czym odpowiada za cały dział Visual Technologies Marketing.

Źródło: własne