Bartosz Czechowicz | 4 grudnia 2018, 11:51

Mindfactory: Intel wciąż przegrywa z AMD

"Czerwoni" mają powody do zadowolenia. Sklep Mindfactory, który jest jednym z największych dystrybutorów elektroniki w Niemczech, opublikował właśnie nowe statystyki dotyczące sprzedaży procesorów. Dane pokazują, że AMD kolejny miesiąc z rzędu ma miażdżącą przewagę nad Intelem.

Z udostępnionych przez firmę materiałów wynika, że w listopadzie AMD odpowiadało za aż 69% sprzedanych przez Mindfactory jednostek. W październiku firma miała wynik na poziomie 71%, a we wrześniu, 65%. Jedne z najpopularniejszych CPU to ponownie modele Ryzen 5 2600, Ryzen 7 2700X, Ryzen 5 2600X, Ryzen 5 2400G i Ryzen 3 2200G. U Intela największym wzięciem cieszyły się zaś procesory i7-8700K, i5-8600K oraz i5-9600K, ale nietrudno zauważyć, że sprzedaż produktów giganta z Santa Clara wciąż wygląda żałośnie. Sytuacja zmienia się jednak, kiedy popatrzymy na przychody ze sprzedaży poszczególnych jednostek. Tutaj, ze względu na duże marże narzucane na modele Intela, wyniki są już bardzo wyrównane.

Sprawdź ceny najpopularniejszych procesorów dostępnych w Polsce

Niskie zainteresowanie procesorami Intela jest oczywiście podyktowanie zawyżaniem cen tych układów. Firma ma problemy z produkcją swoich jednostek i nie jest w stanie odpowiedzieć na popyt, przez co rosną koszty ich zakupu. Ceny ostatnio zaczęły trochę spadać, ale modele "niebieskich" dla wielu osób wciąż są po prostu zbyt drogie.

Źródło: mindfactory, opracowanie własne