Adrian Kotowski | 5 grudnia 2018, 22:13

DigiTimes: produkcja chipów w procesie 7 nm będzie w 2019 roku mniejsza niż oczekiwano

Wszystko przez zmniejszenie zamówień. DigiTimes donosi, że zgodnie z najnowszym raportem chińskiego serwisu Commercial Times, oferowana przez TSMC moc produkcyjna w procesie 7 nm nie zostanie w pełni wykorzystana. Problem ma być widoczny w pierwszej połowie przyszłego roku, ale najpewniej wpłynie też na wynik za całe 12 miesięcy.

Z danych, które trafiły do sieci wynika, że klienci firmy TSMC wykorzystają tylko od 80 do 90 procent całej mocy produkcyjnej przeznaczonej na produkcję chipów w litografii 7 nm. Duży wpływ na to ma zmniejszenie zamówień ze strony największych klientów tajwańskiej firmy, którymi są Apple, HiSilicon oraz Qualcomm. Rynek smartfonów jest już tak nasycony, że spada zainteresowanie nowymi urządzeniami, więc nadprodukcja chipów nie jest zbyt mile widziana.

Teoretycznie taka sytuacja może być dobra dla mniejszych podmiotów, które są niżej na drabince klientów TSMC. Mogłyby dzięki temu uzyskać dostęp od mocy produkcyjnej, która standardowo jest zarezerwowana dla lepszych klientów. Niestety nie ma właściwie żadnej firmy, która mogłaby tę sytuację wykorzystać, bo nikt nie zleca produkcji tak wielu chipów jak producenci układów do smartfonów.

TSMC wyjawiło niedawno, że w przyszłym roku będzie tworzyć ponad 100 różnych jednostek w procesie 7 nm i 7 nm z EUV. Wygenerowany w ten sposób przychód miał odpowiadać 20 procent całego przychodu firmy w 2019 roku. Jeśli informacje DigiTimes i Commercial Times się potwierdzą, Tajwańczycy będą musieli zmienić swoje założenia, co mogą ogłosić na spotkaniu z inwestorami w połowie stycznia 2019.

Źródło: DigiTimes