Adrian Kotowski | 6 grudnia 2018, 17:20

AMD Navi może zaskoczyć wydajnością i niskim poborem energii

Hype train nadjeżdża. W ostatnich dniach w sieci pojawiło się sporo niepotwierdzonych informacji na temat nadchodzącej rodziny AMD Navi. Najświeższe wieści pochodzą z chińskiego forum Chiphell od użytkownika Wjm47196, który w przeszłości wielokrotnie podawał sprawdzone informacje na temat sprzętu czerwonych, w tym m.in. układu Polaris w litografii 12 nm.

Z przekazanych przez niego danych wynika, że rodzina Navi może bardzo pozytywnie zaskoczyć, a AMD może dzięki jej wprowadzeniu bardzo zbliżyć się do Nvidii. Wjm47196 twierdzi, że najwyższy w hierarchii układ Navi 10 miałby oferować wydajność na poziomie GeForce’a RTX 2080 (tutaj sprawdzicie ceny tej karty), przy czym sprzęt byłby zauważalnie tańszy za sprawą bardzo małego rdzenia wykonanego w technologii 7 nm.

AMD Navi

AMD miało stworzyć jednostkę, która będzie wydajna i tania, rezygnując na razie z dodawania specjalnych jednostek do obsługi ray tracingu. Nie ma w tym nic szczególnie zaskakującego, bo śledzenie promieni nadal raczkuje i pomimo hucznych zapowiedzi trafiło do tej pory tylko do jednej gry. Wjm47196 podaje ponadto, że Navi ma nas bardzo pozytywnie zaskoczyć pod względem poboru energii, co byłoby świetną wiadomością po latach wydawania przez AMD kolejnych układów o dość wątpliwej sprawności energetycznej.

Jeśli zaś chodzi o datę premiery, to nowe produkty czerwonych miałyby pojawić się w sprzedaży w drugim lub trzecim kwartale przyszłego roku. Jeśli wiadomości się potwierdzą, to możemy mieć naprawdę ciekawą sytuację, bo choć Nvidia pewnie utrzyma status króla wydajności, to AMD po raz pierwszy od dawna może zaprezentować chipy wyraźnie tańsze w produkcji, a przy nie odstające znacząco od układów konkurenta.

Źródło: Chiphell