Adrian Kotowski | 21 grudnia 2018, 23:17

Samsung będzie odpowiadał za produkcję procesorów IBM Power w procesie 7 nm EUV

Firmy przedłużyły strategiczne partnerstwo. IBM poinformował o nowej umowie podpisanej z Samsungiem, na mocy której południowokoreańskie przedsiębiorstwo będzie odpowiedzialne za produkcję procesorów Power w litografii 7 nm. Oba podmioty mają też ściśle współpracować przy rozwoju przyszłych technik i rozwiązań, mogących wpłynąć na całą branżę elektroniczną.

Według informacji prasowej udostępnionej przez obie firmy, produkcja procesorów IBM w procesie 7 nm ma dotyczyć jednostek dla platform Power, Z, LinuxONE, a także modeli przeznaczonych do stosowania w rozwiązaniach chmurowych i systemach HPC. Co ważne przy tworzeniu chipów zostanie wykorzystana technika EUV, a sam proces ma być ściśle dostosowany do wymagań Big Blue. Nie ma w tym niczego zaskakującego, bo procesory IBM są naprawdę bardzo rozbudowane, a ich wytwórca musi zapewnić wysoki uzysk, przy dużej liczbie rdzeni i wysokim zegarze.

Postawienie na fabryki Samsunga jest sensowną, ale też po części wymuszoną decyzją. Do tej pory IBM współpracował przy produkcji swoich chipów z GlobalFoundries, które licencjonowało techniki Koreańczyków. Gdy GloFo ogłosiło rezygnację ze swoich planów przejścia na proces 7 nm, wybór Samsunga, który korzystał z podobnej technologii, był dla producenta procesorów Power bardzo prosty. Do tego sama umowa IBM z GlobalFoundries wygasła w tym miesiącu, więc nie ma żadnych dodatkowych ograniczeń.

Należy też pamiętać, że IBM współpracuje z Samsungiem już od 15 lat. Koreańska firma jest członkiem OpenPOWER Foundation i wspólnie ze swoim partnerem przygotowała wiele ciekawych rozwiązań. To właśnie ten duet odpowiadał za pierwszy testowy chip, wyprodukowany w procesie 7 nm, pierwsze urządzenia z nanoakruszami 5 nm, a także pierwsze wykorzystanie technologii High-K Metal Gate.

Sprawdź ceny popularnych procesorów dostępnych w polskich sklepach

Źródło: prasowe