Bartosz Czechowicz | 4 stycznia 2019, 18:38

Mozilla: nie wprowadzimy reklam do przeglądarki Firefox

Można się rozejść. Kilka dni temu w sieci pojawiły się informacje, że Mozilla chce wprowadzić reklamy do przeglądarki Firefox. Użytkownicy serwisu Reddit pisali, że baner z tzw. materiałami sponsorowanymi jest wyświetlany na dole ekranu w oknie odpowiedzialnym za uruchamianie nowej karty.

Teraz wiemy, że do niczego takiego, przynajmniej na razie, nie dojdzie. Mozilla wydała właśnie oficjalne oświadczenie, w którym informuje, że nie zamierza dodawać do Firefoksa żadnych treści o charakterze promocyjnym. Skąd więc wzięła się sekcja reklam? Cóż, firma utrzymuje, że... był to eksperyment, a producent szuka nowych sposób na usprawnienie przeglądarki. Takie tłumaczenie brzmi dosyć mętne, więc można założyć, że Mozilla rozważała wprowadzenie do programu materiałów marketingowych, ale ostatecznie po prostu wycofała się z tego pomysłu.

Czy jednak twórcy Firefoksa z czasem mogą zmienić zdanie? Tak, ale wydaje się to mało prawdopodobne. Jeśli reklam nie zaczną pokazywać konkurencyjne programy, to ich wprowadzenie przez Mozillę byłoby dla firmy mocnym strzałem w stopę. Treści promocyjne mogłoby zwiększyć dochód przedsiębiorstwa, ale prawdopodobnie spowodowałyby także odpływ użytkowników - część internautów przerzuciłaby się po prostu na przeglądarki, które nie pokazują żadnych banerów marketingowych.

Źródło: softpedia