Adrian Kotowski | 8 stycznia 2019, 16:21

Intel uruchamia masową produkcję procesorów Ice Lake w procesie 10 nm i zapowiada Project Athena

Komputery będą jeszcze bardziej przenośne. Podczas swojej prezentacji na targach CES 2019 Intel ujawnił informacje na temat nadchodzącej platformy mobilnej z procesorami Ice Lake. Firma podała, że uruchomiła masową produkcję tych chipów w litografii 10 nm, co z perspektywy przedsiębiorstwa ma ogromne znaczenie. Usłyszeliśmy też o inicjatywie Project Athena, dzięki której w sprzedaży pojawią się jeszcze cieńsze, wydajniejsze i bardziej przenośne notebooki.

Nie jest tajemnicą, że problemy z procesem 10 nm Intela ciągną się już wiele lat. Dlatego tak istotne było dotarcie do ogłoszonego właśnie momentu startu masowej produkcji CPU w tej litografii. Niebiescy wykorzystają proces w pierwszej kolejności przy tworzeniu procesorów Ice Lake przeznaczonych do komputerów przenośnych. Na rynek trafią czterordzeniowe i ośmiowątkowe jednostki wyposażone w rdzenie Sunny Cove, wspierane przez układ graficzny UHD Graphics Gen11 z 64 EU. Do tego dochodzi też kontroler pamięci LPDDR4X-3200, a TDP całości nie powinno przekraczać 15 W.

Chipy mają współpracować z szybkimi modułami łączności bezprzewodowej CNVi Wi-Fi 6 (802.11ax) i zapewniają natywną obsługą Thunderbolt 3. Intel chwali się, że zmiany wprowadzone w procesorach względem serii Whiskey Lake zapewnią znaczne wydłużenie pracy notebooków na zasilaniu akumulatorowym. Według firmy możliwe będzie osiągnięcie nawet 25h działania sprzętu na jednym ładowaniu. Nie zabraknie ponadto zestawu poprawek sprzętowych, chroniących przed zagrożeniami typu Spectre v2 i Meltdown v3a. Mamy spodziewać się poziomu bezpieczeństwa podobnego do tego, jakie oferują układy Cascade Lake. Pojawią się nowe instrukcje VNNI, kryptograficzne ISA, a także nowy procesor obrazu (IPU), używany m.in. do obsługi techniki Windows Hello. Premiera pierwszych urządzeń z procesorami Ice Lake powinna mieć miejsce jeszcze w tym roku.

Na początku wspomnieliśmy też o projekcie Athena, którego założenia są dość proste. Intel chce, by na rynku pojawiło się jeszcze więcej komputerów przenośnych, gotowych na obsługę sieci 5G i korzystających z możliwości sztucznej inteligencji. Niebiescy będą ściśle współpracować z producentami ultrabooków, by zapewnić jak najlepsze działanie sprzętu. Przygotowano do tego celu kompleksowy proces certyfikacji, dzięki któremu wybrane zostaną produkty idealne do pracy o każdym czasie i w każdym miejscu. Co roku aktualizowane mają być wymagania dla platformy, by klienci mieli zawsze dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań. Pierwsze produkty korzystające z zalet Project Athena znajdziemy w sklepach w drugiej połowie tego roku.

Źródło: Intel