Adrian Kotowski | 9 stycznia 2019, 16:08

Western Digital na CES 2019: prototyp pamięci flash o pojemności 4 TB, nowa usługa chmurowa i kolejne dyski przenośne

Cztery ciekawe rozwiązania do magazynowania danych. Podczas targów CES 2019 firma Western Digital zaprezentowała nowe portfolio produktów ułatwiających przechowywanie, wymianę i przenoszenie ważnych dla użytkownika plików. Wśród nich znalazła się m.in. niewielka pamięć flash o pojemności aż 4 TB, co według producenta jest rekordem na skalę światową. Reszta nowości również prezentuje się całkiem ciekawie, choć nie robi aż takiego wrażenia jak wspomniany pendrive.

Pokazana przez Western Digital pamięć flash o pojemności 4 TB sprzedawana jest pod znaną marką SandDisk. Produkt wyposażony jest w przewód ze złączem USB-C. Jako że mówimy o wersji prototypowej, wygląd sklepowej edycji może się jeszcze zmienić. Firma nie podała niestety konkretnych informacji o zastosowanych komponentach. Według serwisu Anandtech pendrive może bazować na 96-warstwowych kościach QLC o pojemności 1,33 Tb. Nie ma niestety żadnych danych na temat szybkości transferu danych, jaki oferuje nośnik.

Kolejną nowością pokazaną przez WD są przenośne dyski SanDisk Extreme PRO Portable SSD. Producent twierdzi, że sprzęt oferuje szybkość odczytu na poziomie do 1 GB/s i jest całkiem wytrzymały. Potwierdzeniem jest w tym przypadku zgodność z norma IP55, gwarantujący podstawową ochronę przed wodą i kurzem. Produkty będą dostępne w trzech wersjach pojemnościowych: 500 GB, 1 TB i 2 TB.

SanDisk Extreme PRO Portable SSD

Będąc nadal przy dyskach przenośnych, Western Digital postanowił rozszerzyć swoją rodzinę urządzeń My Passport o modele z dopiskiem Go. Są to przenośne nośniki SSD wyposażone w interfejs USB 3.0, zamknięte w wytrzymałej obudowie. Producent gwarantuje, że produkt bez problemu przetrwa upadek z 2 metrów. Klienci będą mogli nabyć nośniki My Passport Go w wersjach o pojemności 500 GB lub 1 TB, w przypadku których szybkość transferu danych ma sięgać 400 MB/s. Sprzęt ma wbudowany system automatycznego tworzenia kopii zapasowych i ustawienia hasła dostępowego.

Western Digital My Passport Go

Na sam koniec zostawiliśmy usługę chmurową SanDisk Flashback. Służy ona do tworzenia kopii zapasowej danych w chmurze z plików zapisanych na pamięciach przenośnych SanDisk Ultra i SanDisk Ultra Fit. Jeśli zgubicie swoje urządzenie to zawsze będziecie mogli uzyskać dostęp do danych z każdego miejsca, z którego można połączyć się z internetem. Należy jednak wspomnieć, że usługa przygotowana jest tylko dla klientów ze Stanów Zjednoczonych. W późniejszym czasie powinna ruszyć także dla mieszkańców innych państw, ale na razie brakuje danych, czy w ogóle trafi do Polski.

SanDisk Flashback

Źródło: prasowe