Adrian Kotowski | 9 stycznia 2019, 20:05

AMD Radeon VII - pierwsza karta graficzna w litografii 7 nm dla graczy

Bez szału, bez zawodu. Podczas swojej prezentacji na targach CES 2019 AMD oficjalnie zaprezentowało konstrukcję Radeon VII. Urządzenie bazuje na usprawnionym układzie Vega20 wykonanym w procesie technologicznym 7 nm firmy TSMC. Według zapewnień czerwonych, produkt ma konkurować na rynku z GeForce’em RTX 2080, oferując więcej pamięci i przy okazji kosztując prawie tyle samo co karta zielonych.

Liczba informacji na temat Radeona VII nie jest na ten moment zbyt duża, ale poznaliśmy kilka najistotniejszych danych. Wiemy na pewno, że karta została wyposażona w układ graficzny wyposażony w 60 bloków obliczeniowych, co przekłada się na dostępność 3840 jednostek cieniujących. Wspomniano też o zegarze Boost, który wynosi 1800 MHz, nie podając niestety, jakie jest taktowanie bazowe. W porównaniu do Radeona RX Vega 64 wyraźnie zwiększono liczbę jednostek ROP z 64 do 128.

AMD Radeon VII

Na pokładzie znalazło się też 16 GB pamięci HBM2 pracującą z szybkością 2 Gb/s, co przy 4096-bitowej szynie przekłada się na przepustowość na poziomie aż 1 TB/s. Urządzenie obsługuje interfejs PCIx 4.0 x16, a jego TDP wynosi około 300 W. Patrząc na specyfikację widać, że jest to po prostu Radeon Instinct MI50 przeznaczony na rynek kliencki. Oba urządzenia różnią się ceną, systemem chłodzenia i w mniejszym stopniu też zegarami.

AMD Radeon VII

Z grafik przedstawiających kartę wiemy, że do działania wymaga podpięcia dwóch ośmiopinowych wtyczek zasilania. Wspomniany system chłodzenia wygląda bardzo solidnie i postawiono w jego przypadku na tradycyjne wentylatory, zamiast konstrukcji promieniowych, które znamy z referencyjnych wersji kart RX Vega. Według materiałów przedstawionych na pokazie, Radeon VII ma wypadać bardzo przyzwoicie na tle GeForce’a RTX 2080 (tutaj sprawdzicie jego cenę). W grach z API DX11 i DX12 karty mają oferować podobną wydajność, natomiast przesiadka na Vulkana zapewnia wygraną karcie czerwonych.

AMD Radeon VII

Rynkowa premiera Radeona VII wyznaczona została na 7 lutego tego roku. Cena karty na tle kwoty, jaką trzeba zapłacić za rozwiązanie konkurencji, jest całkiem dobra i wynosi 699 dolarów. Atrakcyjność sprzętu poprawia ponadto obecność trzech gier w pakiecie: Resident Evil 2, Devil May Cry 5 i The Division 2.  

Źródło: AMD