Adrian Kotowski | 9 stycznia 2019, 21:24

AMD Ryzen 3000 - informacje o budowie i wstępne testy wydajności układów Matisse

Jest na co czekać. AMD przedstawiła kilka danych dotyczących desktopowych modeli procesorów Ryzen 3. generacji, opartych na architekturze Zen 2. Na pokazie przedstawiono wstępne wyniki wydajności wersji inżynieryjnej, a także pokazano sam chip, w którym wykorzystano tzw. chiplety, co powinno znacząco ułatwić produkcję CPU. Wiadomości przekazane przez Lisę Su są bardzo pozytywne i niewykluczone, że Intel będzie miał w tym roku małe problemy przez nową serię czerwonych.

Z zapowiedzi AMD wynika, że 3. generacji procesorów Ryzen pojawi się na rynku w połowie tego roku. Producent zapewnia, że na pewno nie będzie żadnych opóźnień i wszystko idzie zgodnie z planem. Podczas pokazu wykorzystano układ, zbudowanych z dwóch chipletów. Pierwszy, większy, zawiera pakiet niezbędnych interfejsów, modułów I/O, linii PCIe i zestaw kontrolerów pamięci. Jego produkcją ma zająć się firma GlobalFoundries, które wykorzysta w tym przypadku dopracowany proces 14 nm. Drugi natomiast zawiera osiem rdzeni Zen 2 i został stworzony w fabryce TSMC przy użyciu litografii 7 nm.

Wiemy również, że chip zapewni obsługę interfejsu PCIe 4.0 x16, dzięki czemu będzie to pierwsza jednostka kierowana na rynek konsumencki o takich możliwościach. AMD zapewnia, że współpraca z kartą Radeon VII, która również korzysta z tego rozwiązania, będzie wręcz wzorowa. Nie dowiedzieliśmy się niestety, ile rdzeni maksymalnie zaoferują nowe Ryzeny. Patrząc na budowę CPU niewykluczone, że AMD doda trzeci chiplet z kolejnymi ośmioma rdzeniami. Wtedy Intel miałby naprawdę twardy orzech do zgryzienia. [Aktualizacja] Lisa Su w rozmowie z dziennikarzami przyznała, że możliwe jest dodanie wspomnianego wyżej trzeciego chipletu, dzięki czemu moglibyśmy otrzymać nawet 16-rdzeniowy procesor. 


Źródło: Anandtech

Procesor przetestowano w dwóch scenariuszach. Najpierw odpalono grę Forza Horizon 4 działającą w rozdzielczości 1080p i na najwyższych ustawieniach graficznych. Zestaw złożony z procesora AMD i Radeona VII miał generować grubo ponad 100 kl./s. Nie jest to jakieś szczególnie duże osiągnięcie, bo Horizon 4 jest dość dobrze zoptymalizowaną grą. Ciekawiej zrobiło się podczas porównania ze sobą ośmiordzeniowego Ryzena i Intel Core i9-9900K (sprawdź cenę procesora) w Cinebenchu. W teście wielowątkowym CPU AMD osiągnął 2057 punktów, a chip niebieskich 2040 punktów. Co ważne, według Lisy Su taki rezultat udało się uzyskać na modelu, którego zegary powinny zostać jeszcze podwyższone w sklepowej wersji produktu. Procesor AMD pobierał też znacznie mniej energii niż konkurent – pobór całego zestawu z Ryzenem wyniósł około 130 W, podczas gdy desktop z Core i9 dobił do 180 W.

Źródło: AMD