Adrian Kotowski | 10 stycznia 2019, 17:03

AMD Radeon VII - poznaliśmy wydajność karty w porównaniu do Radeona RX Vega 64

Niestety brak kart Nvidii. AMD udostępniło mediom materiały prasowe dotyczące karty Radeon Vega VII. Poznaliśmy dzięki temu kilka dodatkowych informacji o sprzęcie, ale również wyniki wydajności w porównaniu do modelu RX Vega 64. Czerwoni przetestowali obie konstrukcje w 25 nowych grach i średnio nowy model czerwonych osiąga wynik lepszy o 29 procent w porównaniu do swojego poprzednika.

Zacznijmy jednak od danych dotyczących specyfikacji. O tym, że Radeon Vega VII oferuje 60 jednostek obliczeniowych i 3840 procesorów strumieniowych wiemy od wczoraj. Teraz ujawniono bazowy zegar konstrukcji, który ustalono na poziomie 1450 MHz. W Boost układ ma dobijać do 1800 MHz, a maksymalna wydajność w obliczeniach pojedynczej precyzji to 13,8 TFLOPS. W swoich materiałach AMD ujawniło także, że sam chip graficzny ma rozmiar 331 mm2, a znajdujące się na pokładzie 16 GB pamięci HBM2 przyda się wszystkim użytkownikom, którzy np. obrabiają materiały wideo w bardzo wysokiej rozdzielczości.

AMD Radeon VII

AMD Radeon VII

AMD Radeon VII

Vega VII ma być zauważalnie wydajniejsza od Vegi 64 m.in. modelowaniu 3D przy pomocy programu Blender, w wykonywaniu obliczeń w aplikacji Luxmark, a także edytowaniu i filmów 8K w Adobe Premier i Davinci Resolve 15. W tych ostatnich karta wyprzedza też minimalnie GeForce’a RTX 2080 (którego cenę sprawdzicie tutaj). Wiele osób najbardziej ciekawią jednak wyniki testów w grach i tutaj jest przyzwoicie, choć bez fajerwerków.

AMD Radeon VII

AMD Radeon VII

AMD Radeon VII

AMD Radeon VII

Jak wspomnieliśmy, Vega VII oferuje średnio o 29 procent wyższą wydajność niż RX Vega 64 (tutaj sprawdzicie cenę karty). Największy, bo prawie 70-procentowy wzrost średniej liczby kl./s można zaobserwować w Fallout 76, podczas gdy najmniejszy zysk zanotowano w Hitmanie 2. Wszystkie znajdujące się na wykresie produkcje przetestowano w rozdzielczości 4K na maksymalnych dostępnych ustawieniach graficznych. W platformie testowej użyto procesora Core i7-7700K, 16 GB pamięci DDR4 3000 MHz i systemu Windows 10. Przedstawione na wykresie dane to średnia z wyników uzyskanych po trzykrotnym przeprowadzeniu pomiaru.

 Porównanie wydajności kart Radeon Vega VII i Radeon RX Vega 64

Źródło: prasowe