Adrian Kotowski | 11 stycznia 2019, 19:59

AMD potwierdza wydanie w tym roku nowej serii Radeonów

Obietnica jest, teraz czekamy na jej spełnienie. Podczas targów CES 2019 AMD zaprezentowało swoją nową kartę Radeon VII, ale niestety nie ujawniło właściwie żadnych informacji o kolejnej serii urządzeń. Wspomniano, co prawda, o Navi, choć bardzo ogólnikowo. Na szczęście przedstawiciele czerwonych zapewnili, że wprowadzenie na rynek Vegi w 7 nm to nie jedyna premiera GPU w tym roku.

Zacznijmy od wypowiedzi Lisy Su, której CEO AMD udzieliła redaktorom portalu PCWorld. Przedstawicielka czerwonych zapewniła, że w tym roku na pewno usłyszymy sporo na temat rodziny Navi. To seria, która jest chyba jedną z najbardziej wyczekiwanych w historii firmy, bo AMD może dzięki niej nawiązać walkę z zielonymi w największym segmencie urządzeń ze średniej półki.

AMD Radeon VII

Su wspomniała też o planach swojej firmy dotyczących techniki ray tracingu. Wiemy, że AMD już pracuje nad przygotowaniem odpowiedniej platformy, choć trudno powiedzieć, kiedy gotowa będzie odpowiednia obsługa nie tylko programowa, ale i sprzętowa. Wiadomość może łączyć się z plotkami o wykorzystaniu śledzenia promieni w grach na PlayStation 5 – nad swoją implementacją rozwiązania pracują w tym przypadku deweloperzy z Polyphony Digital, twórcy serii Gran Turismo.

Jeszcze ciekawiej robi się, gdy spojrzymy na wywiad udzielony serwisowi The Street przez Marka Papermastera, dyrektora ds. technicznych w AMD. Papermaster wyraźnie stwierdził w nim, że jego firma zamierza odświeżyć w tym roku swoją ofertę kart graficznych. Byłoby to zresztą zgodne z założeniami przedstawionymi przez Davida Wanga, szefa Radeon Technologies Group, według których nowe serie kart AMD mają pojawiać się na rynku co roku. Papermaster miał tutaj prawdopodobnie na myśli urządzenia, które zastąpią wysłużoną już serię Polaris, która nie tak dawno została zresztą rozszerzona o model Radeon RX 590.

Sprawdź ceny najpopularniejszych kart graficznych dostępnych w Polsce