Adrian Kotowski | 12 stycznia 2019, 20:51

AMD Matisse bez APU w wersji z chipletami

Firma postawi na zupełnie inny projekt. Prezentacja procesorów Matisse, znanych też jako Ryzen 3000, została przyjęta bardzo entuzjastycznie, ale równocześnie w sieci pojawiło się sporo pytań o nową ofertę chipów. Jedno z nich dotyczyło jednostek APU, które AMD planuje wprowadzić po premierze standardowych CPU. Okazuje się, że produkty te będą się zauważalnie różniły od zwykłych Ryzenów, co w rozmowie z redaktorami Anandtech potwierdzili czerwoni.

AMD ujawniło na CES 2019 projekt desktopowych układów Matisse, w których postawiono na budowę modułową, a konkretnie tzw. chiplety. Pokazany chip miał dwa takie układy – pierwszy, większy, zawierający zestaw interfejsów i drugi, wykonany w technologii 7 nm, mający na pokładzie osiem rdzeni Zen 2. Pozostało jeszcze jedno miejsce na kolejny chiplet, a AMD potwierdziło, że na pewno zostanie ono zapełnione. Tyle, że nie znajdziemy żadnej wersji SoC, w której w wolnym miejscu pojawi się układ graficzny.


Źródło: Anandtech

Ian Cutress z serwisu AnandTech potwierdził w rozmowie z AMD, że firma nie planuje wydawania żadnego APU korzystającego z chipletów. Układ zostanie zbudowany w zupełnie inny sposób, choć również będzie bazował na architekturze Zen 2. Do tego chip miałby być bardzo podobny do wersji mobilnej, która w przeświadczeniu czerwonych będzie ważniejsza niż edycja desktopowa. Z tego też powodu APU dla komputerów stacjonarnych ma trafić na rynek zdecydowanie później niż zwykłe procesory Ryzen 3000.

Według źródeł Cutressa, AMD nie zamierza też w żaden sposób zmieniać TDP chipów Matisse względem jednostek obecnej generacji. Tym samym na rynku zobaczymy zarówno warianty E o TDP 35 W, jak i 105-watowe flagowce, mające zastąpić Ryzena 7 2700X (tutaj sprawdzicie jego cenę). Takie podejście ma gwarantować, że wszystkie chipy będą w pełni kompatybilne z dostępnymi obecnie płytami głównymi z gniazdem AM4. Oczywiście, najpewniej potrzebna będzie aktualizacja ich biosu, ale nie powinno to raczej stanowić wielkiego problemu.

Źródło: Anandtech