Adrian Kotowski | 15 stycznia 2019, 15:28

Intel Core i9-9990XE - pierwsze informacje o procesorze dla najbardziej wymagających użytkowników

Niecodzienny chip tylko dla wybranych. Serwis Anandtech uzyskał informacje, z których wynika, że Intel planuje wprowadzić na rynek procesor Intel Core i9-9990XE, mający być flagową jednostką dla platformy HEDT. Produkt nie będzie jednak oferował większej liczby rdzeni niż osiemnastordzeniowy i9-9980XE, a zamiast tego ma charakteryzować się bardzo wysokimi zegarami. Najciekawsze jest jednak to, że nie będzie też normalnie dostępny w sprzedaży.

Intel Core i9-9990XE to według źródeł Anandtech wyselekcjonowany chip Core i9-9940X, dostępny w niezwykle małej liczbie. Produkt miałby oferować domyślny zegar na poziomie 4 GHz, a w Turbo przyspieszać do 5 GHz. Takich możliwości nie oferuje standardowo żaden inny produkt dla platformy HEDT niebieskich. By zapewnić jak najwyższą wydajność, producent miał ponadto zauważalnie zwiększyć TDP układu, które wynosi aż 255 W.

Intel Core i9-9990XE

Core i9-9990XE nie znajduje się w żadnym oficjalnym harmonogramie. Żeby było ciekawiej, Intel nie ustalił nawet jego ceny. Kwota sprzedaży ma być ustalana na podstawie tego, ile producenci sprzętu będą w stanie zapłacić. Mowa więc o swego rodzaju aukcji, w której brać udział mogą wyłącznie wybrane firmy. W pierwszej turze będą to tylko trzy przedsiębiorstwa, które otrzymają jedynie kilkaset chipów. Z powodu bardzo dużej selekcji aukcje będą prowadzone raz na kwartał.

Ze względu na zmienione TDP i większe wymagania dotyczące zasilania, Intel ma nie udzielać na ten produkt gwarancji. Swoją gwarancję mogą za to dać nabywcom twórcy systemów z Core i9-9990XE. Na samym końcu należy wspomnieć, że wiadomość nie została jeszcze potwierdzona przez niebieskich, więc do wszystkich informacji należy podejść z bardzo dużym dystansem.

Sprawdź cenę procesora Intel Core i9-9900K

Źródło: Anandtech