Adrian Kotowski | 15 stycznia 2019, 19:26

Valve ujawnia plany rozwoju Steama w 2019 roku

Platforma ma się dobrze, a ma być jeszcze lepiej. Valve postanowiło podsumować miniony rok na Steamie przedstawiając informacje o rzeczach, które wprowadzono w ostatnich 12 miesiącach. Zmian było dużo, ale to dopiero początek i w tym roku możemy spodziewać kolejnych ciekawych rzeczy. Wśród nich znajduje się m.in. nowy system rekomendacji bazujący na sztucznej inteligencji, czy poprawiony czat na urządzeniach mobilnych.

Zacznijmy jednak od kilku danych dotyczących Steama w 2018 roku. Valve podaje, że jego platforma ma 47 mln aktywnych użytkowników każdego dnia i 90 mln aktywnych graczy miesięcznie. Liczba nowych kupujących zwiększała się co miesiąc o 1,6 mln. Firma poprawiła swoje filtry, zwiększyła liczbę obsługiwanych środków płatności i walut, dodała nowy wygląd okien czatu w kliencie desktopowym, wypuściła nową wersję Steam Play, dzięki której użytkownicy Linuksa mogą zagrać w zdecydowanie więcej gier, a także znacząco rozbudowała swoją infrastrukturę. Zmian jest dużo więcej, a wszystkie informacje na ten temat znajdziecie przechodząc tutaj.

Steam w 2018 roku

Jeśli natomiast chodzi o nadchodzące nowości przewidziane na 2019 rok, to jedną z ważniejszych ma być nowy mechanizm rekomendacji wykorzystujący maszynowe uczenie. Gry będą dopasowywane do naszych preferencji w dokładniejszy sposób. Ten rok będzie bardzo ważny z powodu wejścia Steama na rynek chiński. Sklep pojawi się tam dzięki współpracy z firmą Perfect World, a konkretne dane na ten temat mamy otrzymać już niedługo. Czekają nas też ulepszenia interfejsu użytkownika. Valve wspomina o aktualizacji biblioteki z wykorzystaniem technik użytych we wspomnianym wyżej czacie Steam. Miejmy nadzieję, że zmiany będą przemyślane, a lista naszych tytułów jeszcze łatwiejsza w obsłudze.

Steam w 2018 roku

Kolejną nowością jest poprawiony system wydarzeń, w którym pojawiać się będą m.in. turnieje, transmisje i cotygodniowe wyzwania społeczności. Valve chce przyspieszyć rozwój swojej platformy streamingowej Steam.tv, która ma być dostępna dla wszystkich gier. Osoby korzystające z aplikacji mobilnej mogą natomiast wyczekiwać aktualizacji czatu, dzięki której możliwe będzie np. wysyłanie plików GIF. Pozostały jeszcze dwa istotne elementy. Pierwszym z nich jest Steam Trust, który doczeka się dużej aktualizacji, mającej gwarantować lepsze wykrywanie osób oszukujących w CS:GO i innych grach sieciowych. Valve uruchomi ponadto program kafejek internetowych, by gracze mogli bez problemów korzystać platformy także w tego typu miejscach. Nowość łączy się w dużym stopniu z wejściem Steam do Chin, bo to właśnie w Państwie Środka liczba użytkowników kafejek jest nadal bardzo duża.

Sprawdź ceny najpopularniejszych gier dostępnych w naszym kraju

Źródło: Steam