Adrian Kotowski | 16 stycznia 2019, 18:03

Sapphire Radeon RX 570 z 16 GB pamięci dla górników kryptowalut

Kopanie na GPU ma wrócić do łask. Przynajmniej tak twierdzi Adrian Thompson z Sapphire, który na swoim blogu ujawnił plany firmy dotyczące nowego modelu karty Radeon kierowanego do górników kryptowalut. Sprzęt ma znaleźć zastosowanie w kopaniu Grin, nowego tokenu, mającego gwarantować pełną anonimowość podczas przeprowadzania transakcji. Ze względu na specyficzne wymagania kryptowaluty i algorytmu, na którym bazuje, nowy sprzęt Sapphire wyposażony zostanie w aż 16 GB pamięci.

Wspomnianą kartą ma być Radeon RX 570, który standardowo występuje w wersjach 8 GB i 4 GB. Sapphire chce wydać model z 16 GB dlatego, by jego nabywca mógł kopać Grin przy pomocy dwóch algorytmów równocześnie: AR Cuckaroo przygotowanego z myślą o GPU i AF Cuckatoo dla maszyn ASIC. Ten pierwszy wymaga od karty z co najmniej 5,5 GB pamięci, podczas gdy drugi minimum 11 GB.

Sapphire Radeon RX 570 16 GB

Grin został tak przemyślany, by 90 procent wszystkich nagród za kopanie zostało przydzielanych użytkownikom korzystającym z GPU. Ma to zapewnić decentralizację rynku i sprawić, że maszyny ASIC nie będą zbyt szybko zyskiwać popularności. Dodatkowo, w przypadku AR Cuckaroo co sześć miesięcy ma mieć miejsce fork, który dodatkowo powstrzyma ekspansję firm korzystających ze wspomnianych wyżej urządzeń.

Przedstawiciel Sapphire jasno stwierdza, że widzi w Grin szanse na odrodzenie rynku kryptowalut i powrotu do zarabiania na kopaniu na kartach. Wspomina nawet, że w związku z tym „Radeon powstanie” oraz że ich nowy produkt jest „maszynką do drukowania pieniędzy”. Cena Radeona RX 570 w wersji z 16 GB nie została podana dokładnie, ale wiemy, że ma być około trzykrotnie niższa w porównaniu do innych konstrukcji z podobną ilością pamięci.

Sprawdź cenę popularnego modelu karty Radeon RX 570