Adrian Kotowski | 16 stycznia 2019, 22:02

Nvidia nie doda obsługi Adaptive Sync dla kart Maxwell

Firma tłumaczy się ograniczeniami sprzętowymi. Od wczoraj, dzięki nowym sterownikom użytkownicy kart Pascal i Turing mogą korzystać z zalet techniki Adaptive Sync na ogromnej liczbie monitorów. Niestety opcja nie jest dostępna dla posiadaczy starszych kart Nvidii. Firma głosem Manuela Guzmana ogłosiła na forum GeForce, że nie ma szans na dodanie obsługi zmiennej częstotliwości odświeżania także dla konstrukcji Maxwell.

Guzman wyraźnie stwierdził, że zieloni nie mają żadnych planów zapewnienia kompatybilności starszych serii z Adaptive Sync. Taka deklaracja nie została ciepło przyjęta przez społeczność, więc przedstawiciel Nvidii postanowił wyjaśnić sprawę. Jego zdaniem chodzi nie tyle o sztuczną blokadę, co o ograniczenia sprzętowe starszych produktów.

Nvidia GeForce GTX 980

Według przedstawiciela zielonych, karty z rodziny Maxwell oferują pełną obsługę standardu DisplayPort do wersji 1.2, a do w działania Adaptive Sync wymagana jest kompatybilność z wersją 1.2a. Wspomina przy tym, że jego firma wydała jakiś czas temu narzędzie do aktualizacji firmware wprowadzające zgodność Maxwelli i Pascali z monitorami z DisplayPort 1.3 i 1.4. Tyle tylko, że w przypadku pierwszej z wymienionych rodzin nie dodano zbyt wielu nowości, a jedynie kilka mniejszych usprawnień eliminujących błędy ze współpracą z nowym sprzętem.

Posiadaczom starszych urządzeń pozostają więc monitory z G-Sync. Co jednak istotne, w przypadku G-Sync HDR sytuacja wyraźnie się zmienia i tutaj już wymagana jest karta z DisplayPort 1.4. Tym samym tak jak z Adaptive Sync z listy wypada wszystko, co zostało wydane przed Pascalem. Innym problemem z VRR na kartach Nvidii jest fakt, że oficjalnie obsługiwanym systemem jest wyłącznie Windows 10. Guzman został zapytany o dodanie obsługi dla Windowsa 7, ale niestety nie udzielił na to żadnej odpowiedzi. Wiedząc, że rozszerzone wsparcie techniczne dla siódemki kończy się za rok, bardzo mało prawdopodobne by zieloni chcieli jeszcze dodawać nowe funkcje do sterowników dla tego systemu.

Sprawdź ranking najpopularniejszych kart graficznych dostępnych w Polsce

Źródło: GeForce.com