Adrian Kotowski | 17 stycznia 2019, 14:53

Intel rezygnuje z zestawów Core+ z pamięciami Optane

Nietrafiony pomysł.  Niebiescy opublikowali dokument na temat zmian w dostawach swoich chipów Core ósmej generacji, sprzedawanych w pakietach z pamięciami Optane. Firma podjęła decyzję o zdjęciu z rynku tego typu zestawów, co tłumaczy bardzo małym zapotrzebowaniem ze strony klientów. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, bo sam pomysł od początku wydawał się być po prostu nietrafiony.

Intel zaprezentował markę Core+ w ubiegłym roku, a jej stworzenie wynikało po części z potrzeby popularyzacji pamięci Optane. Podmiot sądził, że dodanie takiego modułu do zestawu z procesorem przyciągnie klientów, którzy w normalnych warunkach nie kupiliby osobno obu produktów. Do sprzedaży trafiły więc konstrukcje Core+ i7-8700, Core+ i5-8500 i Core+ i5-8400, a do każdego dołączony był moduł Optane o pojemności 16 GB.

Problem w tym, że taki zestaw był oczywiście droższy niż zakup samego procesora, a większość osób albo nie wie do czego służy wspomniana wyżej pamięć, albo w ogóle tego nie potrzebuje. Dlatego niebiescy dali za wygraną i 14 stycznia uruchomili proces wycofania pakietów ze swojej oferty. Ostatnie zamówienia można będzie składać do 30 września tego roku, a ostatnia data dostawy urządzeń została wyznaczona na 27 grudnia.

Sprawdź cenę procesora Core i7-8700K

W dokumencie wyraźnie stwierdzono, że powodem jest mały popyt rynkowy, więc oferowanie tego typu produktów rzeczywiście nie miałoby większego sensu. W tle jest jeszcze sprawa zakończenia współpracy pomiędzy Intelem i Micronem, którzy wspólnie opracowali standard 3D XPoint. Micronowi od dłuższego czasu nie podobało się, że jedynie Intel może korzystać z wymienionych kości, a jego działania na rynku były nieskuteczne, przez co przychód ze sprzedaży pamięci był zbyt mały.

Źródło: Tom's Hardware