Adrian Kotowski | 17 stycznia 2019, 16:31

TSMC: proces 7 nm z największym udziałem w przychodach firmy

Nowa litografia błyskawicznie wypiera starsze. TSMC ujawniło swoje wyniki finansowe za czwarty kwartał 2018 roku, dzięki czemu dowiedzieliśmy się, jak wygląda popularność procesu 7 nm. Okazuje się, że najnowsza technologia radzi sobie bardzo dobrze i zaledwie dwa kwartały wystarczyły, by zajęła pozycję lidera wśród rozwiązań oferowanych przez Tajwańczyków.

Jak wynika z danych opublikowanych przez TSMC, litografia 7 nm ma obecnie największy udział w przychodach przedsiębiorstwa. Jest to o tyle ciekawe, że rozwiązanie jest dostępne na rynku dopiero od dwóch kwartałów. Z drugiej strony, już wynik w Q3 2018 wyglądał naprawdę bardzo dobrze, więc udział na poziomie 23 procent na koniec roku raczej nie powinien być zaskoczeniem.

W październiku 2018 roku przedstawiciele tajwańskiej firmy wspominali, że według ich szacunków technologia 7 nm będzie odpowiadać za około 10 procent całym przychodów za minione 12 miesięcy. W tym roku ta wartość ma przekroczyć 20 procent. Inna sprawa, że wtedy nie było jeszcze dokładnie wiadomo, jak wyglądać będzie sprzedaż iPhone’ów, dla których TSMC produkuje procesory. Teraz natomiast firma ogłosiła zmianę prognoz dotyczących przychodów w pierwszym kwartale 2019 właśnie z powodu zmniejszenia zamówień na jednostki SoC A12 Bionic.

TSMC będzie w 2019 roku produkować ponad 100 różnych chipów w procesie 7 nm

Przy okazji widoczny wyżej wykres potwierdza wcześniejsze słowa szefów TSMC, którzy wskazywali, że litografia 10 nm jest tylko przejściowa. Po wprowadzeniu procesu 7 nm jej udział wyraźnie spadł i niewykluczone, że w niedługim czasie zostanie całkowicie zastąpiona przez nowszą technologię.

Sprawdź ranking najpopularniejszych procesorów dostępnych w Polsce

Źródło: Anandtech