Adrian Kotowski | 17 stycznia 2019, 21:08

Nvidia: zapasy kart Pascal niemal wyczerpane

Teraz tylko Turing. Jensen Huang podzielił się w ostatnich kilkunastu dniach wieloma ciekawymi danymi i obserwacjami, a jedna z nich dotyczy rodziny kart Pascal. Według szefa Nvidii, tylko kilka tygodni dzieli nas od wyczerpania sklepowych zapasów konstrukcji z serii GeForce 10. Z drugiej jednak strony, Huang przyznał, że zieloni wprowadzili na rynek za dużo urządzeń, przez co trudno było się ich pozbyć.

Wiadomość o kończących się zapasach Pascali nie zaskakuje i jest to po prostu naturalna kolej rzeczy po wprowadzeniu do sprzedaży rodziny Turing. W odpowiedzi na pytanie dziennikarza dotyczące problemu ze zbyt dużymi zapasami sprzętu, szef zielonych zauważył, że miał on związek wydarzeniami na rynku kryptowalut. Nvidia miała wstrzymać wysyłki swoich chipów przez cały jeden kwartał, ale i tak kanały nie zdążyły się w tym czasie oczyścić. Do tego potrzeba było aż pół roku i teraz widać tego efekty.

Nvidia GeForce GTX 1080

Według Huanga wyprzedano już większość modeli GeForce GTX 1080 Ti, GTX 1080, GTX 1070 Ti i GTX 1070. Na placu boju pozostał jeszcze GeForce GTX 1060 (sprawdź cenę karty), którego produkcja została bardzo mocno zwiększona w czasach boomu na kopanie kryptowalut. Z tego powodu na wyczyszczenie magazynów z najbardziej popularnego Pascala trzeba będzie poczekać jeszcze maksymalnie kilka tygodni. Po tym czasie oferowane już będą jedynie urządzenia nowej generacji.

Niewykluczone, że wraz z całkowitym wyprzedaniem GeForce’ów GTX 1060 Nvidia wprowadzi na rynek opisywany wczoraj przez nas model GTX 1660 Ti, będący „Turingiem bez ray tracingu”. W późniejszym czasie do tej konstrukcji powinny dołączyć urządzenia z najniższej półki, które jak zwykle w przypadku Nvidii pojawiają się na samym końcu. 

Źródło: VentureBeat