Adrian Kotowski | 5 lutego 2019, 17:08

Mubadala Investment sprzedało 34,9 mln akcji AMD

Fundusz pozostaje nadal największym udziałowcem czerwonych. Mubadala Investment poinformowało o sprzedaży 34,9 mln akcji zwykłych firmy AMD. Oficjalna cena zbycia nie została ujawniona, ale patrząc na obecną wartość walorów prawdopodobnie mowa o kwocie wynoszącej około 840 mln dolarów. Co istotne, Mubadala nie wycofuje się zupełnie z inwestycji w firmę Lisy Su.

Mubadala Investment to od wielu lat największy zewnętrzny udziałowiec w AMD. Drogi funduszu i czerwonych skrzyżowały się po raz pierwszy w 2007 roku, kiedy firma ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich kupiła za kwotę 622 mln dolarów 49 mln akcji zwykłych swojego partnera, co odpowiadało 8,1 procent udziałów. Później podmiot jeszcze zwiększył inwestycje, wykazując w swoich sprawozdaniach finansowych nawet 12,9 procent udziałów w AMD.

Mubadala Investment
Źródło: The National

Sprzedaż 34,9 mln akcji czerwonych nie jest niczym szczególnie zaskakującym i nie ma drugiego dna. Mubadala twierdzi po prostu, że chce dla zysku pozbyć się części walorów dojrzałych spółek, a taką właśnie jest firma produkująca procesory Ryzen i karty Radeon. Obecna cena akcji AMD jest o 10 dolarów wyższa niż gdy fundusz z Abu Zabi po raz pierwszy przejmował w nim udziały. Co ważne, oba przedsiębiorstwa nadal będą w pewien sposób powiązane.

Mubadala Investment pozostanie największym udziałowcem AMD posiadając 6,9 procent akcji czerwonych. Te ostatnie fundusz otrzyma po konwersji 75 mln warrantów, na czym zyska też przedsiębiorstwo z Santa Clara, otrzymując z tego tytułu 448,5 mln dolarów. Warto przy okazji wiedzieć, że wartość akcji AMD w ogólnym portfolio Mubadala Investment nie jest szczególnie duża, bo portfel inwestycyjny funduszu ma wartość aż 225 mld dolarów. To dziesięciokrotnie więcej niż wynosi obecna kapitalizacja rynkowa całego AMD.

Źródło: Reuters