Adrian Kotowski | 6 lutego 2019, 17:06

Wzrost udziałów AMD w rynku procesorów

Tak mocni czerwoni nie byli od dawna. Firma analityczna Mercury Research opublikowała raport na temat udziałów AMD w rynku procesorów. Przyjrzano się trzem różnym segmentom, które w przypadku układów x86 są najistotniejsze. Materiał wyraźnie wskazuje, że firma złapała wiatr w żagle i choć jest jeszcze trochę do poprawy, to Lisa Su obrała właściwy kierunek rozwoju.

Mercury Research wzięło pod lupę wyniki czerwonych na rynku CPU w czwartym kwartale 2018 roku. Z raportu dowiedzieliśmy się, że AMD mogło pochwalić się wzrostem we wszystkich branych pod uwagę segmentach. Najlepiej podmiot radzi sobie w przypadku komputerów stacjonarnych, gdzie Ryzeny i Athlony zapewniają mu udział na poziomie 15,8 procent. To najlepszy wynik przedsiębiorstwa od czwartego kwartału 2014 roku.

 

Udział w Q4 2017

Udział w Q3 2018

Udział w Q4 2018

Zmiana kwartał do kwartału

Zmiana rok do roku

Serwery (bez IoT)

0,8%

1,6%

3,2%

+1,6 p.p.

+2,4 p.p.

Komputery stacjonarne

12%

13%

15,8%

+2,8 p.p.

+3,8 p.p.

Notebooki

6,9%

10,9%

12,1%

+1,2 p.p.

+5,2 p.p.

Dobrze AMD wypada też w segmencie notebooków, w którym udział firmy wynosi obecnie 12,1 procent. Oznacza to wzrost o 5,2 p.p. rok do roku i o 1,2 procent kwartał do kwartału. Tak dobrego rezultatu firma Lisy Su nie miała od trzeciego kwartału 2013 roku. Najciekawiej ma się natomiast sytuacja na rynku serwerów, bo tutaj Epic naprawdę „robi robotę”. Warto jedna zwrócić uwagę na metodologię Mercury Research, który w swoich raportach dotyczących tego segmentu bierze pod uwagę wszystkie maszyny z procesorami x86, niezależnie od ich przeznaczenia. Tym samym mówimy nie tylko o serwerach, ale też i urządzeniach do sterowania siecią i platformach pamięci masowej.

Sprawdź cenę procesora AMD Ryzen 5 2600

Ma to spory wpływ na wynik, który różni się od prognoz IDC, zliczającego maszyny serwerowe, wyposażone w jeden lub dwa sockety. Według danych Mercury Research udział procesorów AMD w tym biznesie wynosi 3,2 procent. To aż dwukrotnie więcej w odniesieniu do poprzednich trzech miesięcy i czterokrotnie więcej rok do roku. Producent chipów Epic zakłada natomiast, że jego udział wyniósł około 5 procent, biorąc pod uwagę metodologię firmy IDC.

Źródło: prasowe