Adrian Kotowski | 6 lutego 2019, 21:54

SoftBank Vision Fund sprzedał wszystkie posiadane akcje Nvidii

Niepewność rośnie. Należący do SoftBanku fundusz Vision Fund poinformował o sprzedaży wszystkich posiadanych akcji firmy Nvidia. Tym samym zieloni stracili swojego czwartego największego udziałowca, co jednak było do przewidzenia po ostatnich spadkach cen walorów firmy. Istniało duże prawdopodobieństwo, że fundusz może nawet stracić na zakupie akcji przedsiębiorstwa Jensena Huanga.

O chęci sprzedaży przez SoftBank udziałów w Nvidii mówiło się już w grudniu ubiegłego roku. Powodem miało być pogorszenie perspektyw dotyczących rozwoju firmy i wyraźne spowolnienie na rynku GPU. Gdy na początku 2017 roku Vision Fund inwestował w zielonych około 3 mld dolarów sytuacja wyglądała zgoła odmiennie. Podmiot zdecydował się na sprzedaż 29 mln walorów za kwotę 398 mld jenów, czyli około 3,52 mld dolarów.

Nie ma pewności, czy cena akcji nie spadnie jeszcze niżej, przez co fundusz miałby spory problem. Od końca września do stycznia walory producenta kart GeForce potaniały aż o 48 procent. Najbliższe miesiące mają być trudne dla Nvidii, co firma sama przyznała obniżając spodziewane wyniki finansowe za ostatni kwartał fiskalny. Z drugiej jednak strony, duża grupa analityków przewiduje wyraźny wzrost cen akcji zielonych, średnio do około 180 dolarów w ciągu 12 najbliższych miesięcy. Niewykluczone, że SoftBank po prostu nie chce na to czekać.

Przedsiębiorstwo już zapowiedziało, że będzie inwestować w dynamicznie rozwijające się spółki. Krótko przed pozbyciem się udziałów Nvidii, SoftBank sprzedał też akcje Ubera i Slacka, a więc firm, które w ostatnim czasie złapały „zadyszkę”. Może to sugerować, że według Vision Fund zieloni zmierzają w kierunku, w którym poszła wspomniana dwójka, a to zdecydowanie nie jest dobra wiadomość.

Sprawdź cenę karty GeForce RTX 2070

Źródło: Financial Times