Adrian Kotowski | 6 lutego 2019, 23:26

Intel Core i9-9980HK - pierwsze plotki o nowym CPU do najwydajniejszych notebooków

Chip znaleziony w bazie 3DMarka. Wygląda na to, że Intel ma w planach wydanie ośmiordzeniowego procesora przeznaczonego do najmocniejszych i najdroższych notebooków. Model i9-9980HK, bo tak ma się nazywać, powinien oferować ogromną wydajność wielowątkową, która do tej pory nie była dostępna w laptopach.

Intel Core i9-9980HK został znaleziony w bazie 3DMarka przez niezawodnego użytkownika o nicku TUM_APISAK. Nowy procesor to ośmiordzeniowa i szesnastowątkowa jednostka, której bazowe taktowanie ma wynosić 2,4 GHz. Nie jest niestety jasne, jakiego zegara Turbo można się spodziewać, ale raczej nie ma co oczekiwać częstotliwości znanych z obecnego mobilnego flagowca Core i9-8950HK. Nie jest nawet jasne, czy Intel utrzyma to samo TDP (45 W), choć niższy zegar może na to wskazywać.

Intel Core i9-9980HK

Core i9-9980HK na pewno będzie potrzebował niezwykle wydajnego systemu chłodzenia. Trudno zresztą oczekiwać, że zapewnienie mu odpowiednich warunków pracy będzie łatwe, bo nadal mówimy o CPU wykonanym w litografii 14 nm. Nie można oczekiwać żadnych większych usprawnień jeśli chodzi o efektywność energetyczną produktu. Procesor będzie zapewne bardzo często parowany z najwydajniejszymi mobilnymi układami graficznymi dostępnymi na rynku, w tym oczywiście serią RTX 20.

Trudno przewidzieć cenę chipu, choć wiadomo, że nie będzie niska. Core i9-8950HK kosztuje około 580 dolarów, więc Core i9-9980HK na pewno nie będzie tańszy. Nie wiemy niestety, kiedy można spodziewać się premiery tego modelu, ale patrząc na pojawienie się CPU w bazie 3DMarka, raczej nie trzeba będzie długo czekać na jego rynkowy debiut.

Sprawdź ranking najpopularniejszych notebooków do gier dostępnych w Polsce