Adrian Kotowski | 9 lutego 2019, 20:33

SMIC zapowiada uruchomienie masowej produkcji chipów w procesie 14 nm

Chińczycy gonią resztę stawki. Według dostępnych w sieci informacji Semiconductor Manufacturing International Corporation jest gotowe do rozpoczęcia masowej produkcji chipów w litografii 14 nm FinFET. Pierwsze produkty chińskiego przedsiębiorstwa wykonane w nowej technologii pojawią się na rynku jeszcze w tym półroczu. Podmiot ma też bardzo śmiałe plany na przyszłość i już pracuje nad przygotowaniem kolejnych procesów.

SMIC to największy producent chipów w Chinach, choć dla wielu osób jego nazwa jest zupełnie anonimowa. Większość z nas kojarzy głównie TSMC, Samsunga, czy GlobalFoundries, które produkują układy trafiające m.in. na nasz rynek, a przy tym mają bardzo zaawansowane technologicznie fabryki. SMIC nie może się jeszcze z nimi mierzyć, ale dzięki gigantycznym pieniądzom pompowanym w przedsiębiorstwo m.in. przez chiński rząd, firma nadrabia zaległości. Jeszcze w tym półroczu podmiot rozpocznie masową produkcję chipów we własnej litografii 14 nm FinFET.

Fabryki Semiconductor Manufacturing International Corporation na całym świecie

Przedsiębiorstwo nie ujawniło, który z klientów jako pierwszy otrzyma dostęp do najnowszego węzła, ale mówi się, że może chodzić o kogoś z trójki HiSilicon, Qualcomm i Fingerprint Cards (FPC). Możliwości produkcyjne mają być początkowo raczej niewielkie, ale z czasem sytuacja powinna się poprawić. Według Handela Jonesa, przedstawiciela IBS, SMIC przeznaczy ponad 10 mld dolarów na rozwój, opracowanie oraz zapewnienie odpowiedniej wielkości produkcji w procesach 14 nm, 10 nm i 7 nm. Trudno powiedzieć, ile czasu zajmie firmie opracowanie dwóch ostatnich technologii, ale można mieć pewność, że Chińczycy zrobią wszystko, by stało się to jak najszybciej.

Ma to zresztą związek z planem chińskiego rządu o nazwie „Made in China 2025”, który zakłada, że do 2025 roku aż 70 procent chipów wykorzystywanych przez lokalne firmy ma powstawać w Państwie Środka. By tak się stało, niezbędne są gigantyczne inwestycje w nowe technologie, na co państwo kierowane przez Xi Jinpinga wyda dziesiątki, jak nie setki miliardów dolarów.

Sprawdź ranking najpopularniejszych procesorów dostępnych w Polsce

Źródło: Anandtech