Adrian Kotowski | 11 lutego 2019, 14:12

Intel wybuduje w Irlandii nową fabrykę za 8 mld dolarów

Nowy CEO i spółka biorą się do pracy. Jak podaje serwis The Irish Times, Intel zamierza wybudować w Irlandii nową fabrykę, na co firma przeznaczy około 8 mld dolarów. Będzie to druga, po budowie zakładu w Izraelu, ogromna inwestycja, która powinna znacząco poprawić możliwości produkcyjne producenta procesorów. Zagadką jest na ten moment, co konkretnie będzie produkowane w nowej fabryce.

The Irish Times, powołując się na dane dostępne w dokumentach Intela, twierdzi, że niebiescy powiększą swój ośrodek znajdujący się w hrabstwie Kildare o kolejny zakład. Budynek powstanie w mieście Leixlip, obok innych fabryk firmy zatrudniających już około 4500 osób. Dzięki temu liczba pracowników miałaby się zwiększyć o 1600 inżynierów. We wniosku złożonym przez przedsiębiorstwo czytamy o rezerwacji około 110000 m2 miejsca na rozbudowę, a sam zakład miałby zajmować około 90000 m2.

Fabryki Intela w Leixlip

Plany wskazują też na postawienie przez Intela ośmiu zbiorników na wodę, jednej 48-metrowej wieży oraz budynków wyposażonych m.in. w generatory. Nie jest niestety jasne, co firma chce produkować w nowym zakładzie. Obecnie oddział Leixlip odpowiada za przygotowanie 300-milimetrowych wafli krzemowych w procesie 14 nm. Niewykluczone, że kolejna fabryka mogłaby zająć się tworzeniem układów w litografii 10 nm i/lub niższej.

Nie podano na ten moment, kiedy budowa powinna zostać zakończona. Nie znamy też planowanego terminu rozpoczęcia masowej produkcji chipów w nowym zakładzie. Ważne jest jednak to, że niebiescy w końcu podejmują tego typu decyzje. Można mieć nadzieję, że dzięki nowym fabrykom nie powtórzy się w przyszłości problem zbyt małej dostępności procesorów Intela.

Sprawdź ranking najpopularniejszych procesorów dostępnych w Polsce

Źródło: The Irish Times