Adrian Kotowski | 12 lutego 2019, 12:18

SuperMicro chce wrócić na rynek płyt głównych dla graczy

Firma chce rzucić wyzwanie konkurencji. SuperMicro to jeden z największych producentów płyt głównych na świecie, który jest znany przede wszystkim ze swoich produktów na rynek serwerowy. Kiedyś jednak przedsiębiorstwo miało też bardzo mocną pozycję w segmencie desktopów i produkowało konstrukcje dla platformy Intela. Według Vika Malyali, wiceprezesa SuperMicro, podmiot chce wrócić do tworzenia płyt dla zwykłych konsumentów, w tym w szczególności dla graczy.

Takie mają być plany firmy na ten i przyszły rok. SuperMicro chce przygotować nowe płyty główne na rynek kliencki, które miałyby oferować wiele nowinek technicznych. Z wywiadu udzielonego przez Malyalę serwisowi KitGuru wiemy, że firma zbuduje wysokiej klasy sprzęt i bardzo szybko chce przygotować urządzenia oferujące m.in. gniazda PCIe 4.0 i obsługujące kości DDR5. Przejście na nowe standardy powinno być o tyle proste, że SuperMicro będzie mieć doświadczenie w tworzeniu płyt serwerowych oferujących oba interfejsy.

SuperMicro C9Z390-PGW

Nadchodzące płyty główne będą bardzo dobrze wyposażone. Wystarczy zresztą wspomnieć, jak wygląda obecnie dostępny model C9Z390-PGW, przeznaczony do obsługi procesorów Core 8. i 9. generacji. Na jego pokładzie znajdziemy m.in. mostek PLX, 10-fazową sekcję zasilania, dwa porty U.2 i dwa 10-gigabitowe gniazda sieciowe. SuperMicro nie chce się też ograniczać do produkcji urządzeń dla platformy Intela. Malyala twierdzi, że jego przedsiębiorstwo monitoruje rynek i sprawdza zapotrzebowanie na wysokiej klasy płyty dla procesorów AMD Ryzen. Niewykluczone więc, że tego typu produkty także się pojawią.

Powrót tak dużego gracza na rynek kliencki będzie z pewnością dużym wydarzeniem, szczególnie że SuperMicro wprowadzało w segmencie serwerowym wiele nowoczesnych rozwiązań jako pierwszy podmiot na rynku. Oczywiście przed firmą wiele pracy, by w ogóle przyciągnąć do siebie klientów. Potrzebna jest dobra promocja sprzętu i przygotowanie odpowiedniego wsparcia technicznego. SuperMicro musi też, wzorem innych producentów, przygotować łatwy w obsłudze i przemyślany setup UEFI, z czym firma ma obecnie problem.

Sprawdź ranking najpopularniejszych płyt głównych dostępnych w Polsce

Źródło: KitGuru