Adrian Kotowski | 12 lutego 2019, 13:11

Sony tłumaczy brak konferencji na E3 2019

Dzięki internetowi jest ona niepotrzebna. Portal CNET przeprowadził interesujący wywiad z Shawnem Laydenem z Sony na temat przyszłości marki PlayStation i zmian, jakie miały miejsce lub dopiero nadejdą na rynku gier. W rozmowie poruszono też kwestię braku konferencji japońskiej firmy na najbliższych targach E3. Trzeba przyznać, że wytłumaczenie Laydena jest całkiem przekonujące, choć pewnie i tak nie uspokoi części fanów.

Szef wszystkich wewnętrznych zespołów Sony, tworzących gry na wyłączność na konsolę PlayStation 4 (tutaj sprawdzicie jej cenę) zauważył, że od czasu startu E3 w 1995 roku branża gier wyewoluowała i znacząco się zmieniła. Targi przygotowano początkowo z myślą o sprzedawcach i dziennikarzach. To właśnie podczas ich trwania sklepy miały zapoznawać się z nowościami, które mogły wprowadzić na swoje półki, a media mogły poznać informacje o nadchodzących hitach. Z czasem jednak znaczenie imprezy malało.

E3 2018

Layden ujawnił, że obecnie spotkania z partnerami i sprzedawcami odbywają się w lutym, podczas Destination PlayStation. Firmy współpracujące z Sony chcą być przygotowane na ostatnie dwa kwartały roku, więc czekanie do czerwca (wtedy odbywa się E3) nie jest możliwe. Jeśli chodzi o dziennikarzy, to dzięki internetowi wszystkie wiadomości przekazywane są błyskawicznie i tak samo szybko tracą na znaczeniu. Targi E3 nie nadążyły za zmianami i według przedstawiciela Sony wyglądają tak samo, jak kilka lat temu.

Jest jednak jeszcze jeden bardzo ważny powód rezygnacji z konferencji na E3. Chodzi o gry, a konkretnie ich liczbę. Layden nie ukrywa, że polityka Sony zmieniła się w tym konkretnym aspekcie i przedsiębiorstwo chce tworzyć mniej tytułów, produkowanych znacznie dłużej, ale oferujący bardzo wysoką jakość. Z tego powodu Japończycy nie mieliby do zaprezentowanie właściwie niczego nowego. Problemy było widać już na wcześniejszych imprezach. Wystarczy przypomnieć sobie, ile razy Sony prezentowało zwiastuny The Last of Us 2, Days Gone i kilku innych tytułów na wyłączność. Część z nich już się pojawiała, na dwa wymienione nadal czekamy.

Źródło: CNET