Adrian Kotowski | 12 lutego 2019, 21:10

Na świecie zablokowano dostęp do prawie 4000 pirackich stron

Portugalia w jednym szeregu z Włochami i Rosją. The Motion Picture Association przedstawiło nowy raport na temat blokowania pirackich stron internetowych. Z dokumentu dowiedzieliśmy się, że obecnie na całym świecie wyłączono dostęp do łącznie 3966 witryn oraz 8150 aktualnych nazw domenowych. Blokady najchętniej nakładają państwa europejskie, a liderzy rankingu raczej zaskakują.

Raport MPA wskazuje, że pirackie strony internetowe blokowane są obecnie w 31 państwach. Na tej liście nie znajdziemy Polski oraz większości państw z Europy Środkowej i Wschodniej. Problem blokad nie dotyczy też Afryki, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Największe obostrzenia obowiązywać mają w Portugalii i Włoszech. Tam zablokowano odpowiednio 944 i 855 pirackich stron. W Rosji ograniczono dostęp do 297 witryn, a w Wielkiej Brytanii do 175. W każdym z tych czterech państw obowiązują procedury administracyjne, na podstawie których strony można zablokować.

To jednak nie decyzje urzędników są najczęstszym powodem nałożenia ograniczeń. Aż 53 procent stron blokowanych jest w ramach wyroków w postępowaniu cywilnym, 42 procent ze względu na wspomniane decyzje administracyjne, a ostatnie 5 procent przez wyroki w sprawach karnych. Liczba blokowanych witryn znacząco wzrosła po 2014 roku, by osiągnąć poziom ponad 1000 stron rocznie.

Warto wspomnieć, że pierwszym krajem, który wymusił blokadę pirackiej strony była Dania. Stało się to w 2006 roku i dotyczyło serwisu AllOfMP3. Dwa lata później w tym samym kraju nakazano odciąć dostęp do The Pirate Bay. Obecnie w Danii blokowanych jest 151 witryn, co stawia to państwo w górnej części stawki. Niemniej, naśladowcy w postaci Portugalii i Włoch znacząco wyprzedzi prekursora nakładania ograniczeń dla Internautów.

Źródło: TorrentFreak