Adrian Kotowski | 11 kwietnia 2019, 15:30

Nvidia GeForce 425.31 WHQL - sterowniki z obsługą ray tracingu na kartach GeForce GTX

Nie spodziewajcie się dobrej wydajności. Nvidia udostępniła dzisiaj w sieci nowy pakiet sterowników GeForce 425.31 WHQL, który dodaje obsługę ray tracingu w grach dla wybranych kart GeForce GTX. Dzięki temu każdy może sprawdzić, jak technika działa np. na konstrukcjach z serii Pascal i porównać do wyników osiąganych przez Turingi. Zieloni przygotowali również kilka narzędzi do testowania wydajności, pokazujących działanie rozwiązań wchodzących w skład platformy RTX. Przy okazji nie zabrakło też optymalizacji dla nowych gier i poprawek błędów.

Sterowniki GeForce 425.31 WHQL to pierwsza wersja oprogramowania dla kart Nvidii, która umożliwia odpalenie w grach techniki śledzenia promieni na kartach Pascal oraz konstrukcjach GeForce GTX 1660 Ti (sprawdź cenę karty) i GeForce GTX 1660. Mało jednak prawdopodobne, że użytkownicy będą często korzystać z takiej opcji, bo opublikowane przez zielonych wyniki wydajności nie pozostawiają złudzeń – jeśli chcecie grać z ray tracingiem, to bez GeForce’ów RTX się nie obejdzie.

Jak możecie zobaczyć na załączonych grafikach, nawet GeForce RTX 2060 jest po aktywacji RT często ponad dwukrotnie wydajniejszy niż GeForce GTX 1080 Ti. Na szczęście Pascal daje sobie radę w Shadow of the Tomb Raider i Battlefieldzie V, choć trudno powiedzieć, czy ktoś będzie chciał grać w takie gry na PC w 30 kl./s.

Poza sprawdzeniem możliwości w grach, karty GeForce GTX będzie można również przetestować w trzech nowych demach wykorzystujących techniki RTX. Na liście znajdziemy:

 • demo Atomic Heart - RT dla odbić i cieni oraz obsługa DLSS,
 • demo Justice - RT dla odbić, cieni i – po raz pierwszy – dla kaustyki oraz obsługa DLSS,
 • demo Reflections - znany motyw z Gwiezdnych Wojen przygotowany przez studio Epic; RT dla odbić, delikatnych cieni powierzchniowych, okluzji otoczenia oraz obsługa DLSS.

Demo Atomic Heart pobierzecie, przechodząc na tę stronę, demo Justice klikając tutaj, a demo Reflections znajdziecie w tym miejscu.

Poza dodaniem obsługi dla ray tracingu na kartach GeForce GTX, sterowniki GeForce 425.31 WHQL oferują też wiele innych nowości. Sterowniki oznaczone jako Game Ready zapewniają odpowiednią wydajność podczas rozgrywki w grze Anno 1800 (tu sprawdzicie jej cenę). Zieloni poinformowali też, że nie rekomendują korzystania z 3D Vision we wspomnianej strategii Ubisoftu.

Lista naprawionych usterek wygląda tak:

 • naprawiono problem, który powodował pojawianie się przekłamań graficznych w aplikacjach firmy Adobe, gdy użytkownik używał konfiguracji SLI,
 • usunięto błąd, przez który gra ARK Survival Evolved wyłączała się samoczynnie na kartach GeForce RTX 20,
 • Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands nie wyłącza się już po przejściu do okna ekwipunku,
 • usunięto problem pojawiania się BSOD podczas rozgrywki w Wiedźmina 3: Dziki Gon,
 • naprawiono problem z przekłamaniami graficznymi w grze The Evil Within 2, gdy użytkownik ustawił wysoką jakość filtrowania tekstur w panelu kontrolnym Nvidii,
 • usunięto problem powodujący wyłączanie się aplikacji korzystających z wtyczki Fabfilter,
 • wyeliminowano przekłamania graficzne podczas grania w gry na notebooku Asus ROG Strix GL702VS,
 • usunięto błąd, przez który użytkownik otrzymywał informację o braku pamięci po uruchomieniu gry GTA V w trybie Stereo na karcie Titan X.

Zestawienie problemów, które nadal czekają na naprawę, prezentuje się następująco:

 • G-Sync może nie działać, gdy użytkownik korzysta z techniki Surround,
 • zmiana synchronizacji pionowej na synchronizację adaptacyjną (z połową częstotliwości odświeżania) może nie zostać poprawnie zastosowana po restarcie systemu, co powoduje, że synchronizacja działa tylko dla natywnego odświeżania monitora,
 • wywołanie techniki Ansel w grze Shadow of the Tomb Raider może powodować spowolnienie gry lub jej wyłączenie,
 • możliwe pojawianie się losowych migotań obrazu podczas pracy na zestawach wielomonitorowych,
 • możliwe zobaczenie migotania obrazu podczas wyświetlania pulpitu na głównym monitorze, gdy na drugim wyświetlaczu odtwarzane jest wideo.

Steroniki GeForce 425.31 WHQL pobierzecie korzystając z aplikacji GeForce Experience lub przechodząc na stronę Nvidii.

Źródło: prasowe