Adrian Kotowski | 11 kwietnia 2019, 17:44

Dokumenty Google z natywną obsługą plików pakietu Microsoft Office

Praca będzie jeszcze łatwiejsza. Google poinformowało, że już niedługo doda opcję natywnej edycji plików pakietu Microsoft Office w Dokumentach Google. Rozwiązanie w pierwszej kolejności trafi do klientów korporacyjnych, używających usługi G Suite, ale na szczęście w późniejszym czasie zostanie udostępnione też wszystkim innym osobom. To doskonała wiadomość dla każdego użytkownika, którzy musi pracować z plikami generowanymi przez aplikacje obu wspominanych firm.

Dokumenty Google umożliwiają otwarcie plików Office’a już od dłuższego czasu, ale edycja wymagała do tej pory automatycznej konwersji do formatu wykorzystywanego przez pierwszą z usług. To powodowało wiele problemów, a jak się sami przekonaliśmy, dla niektórych plików taka operacja jest wręcz niemożliwa do wykonania. Teraz Google pozwoli otwierać i edytować pliki pakietu Office tak jak robią to aplikacje Microsoftu. Otrzymamy natywną obsługę dokumentów Worda, Excela i PowerPointa.

Jak wspomnieliśmy, wyszukiwarkowy gigant ogłosił dostępność nowej opcji dla klientów korzystających z G Suite, ale redakcja The Verge uzyskała potwierdzenie, że opcja trafi też do zwykłych programów Dokumenty, Arkusze i Prezentacje dostępnych dla wszystkich użytkowników PC. Wiemy, że nowa możliwość będzie udostępniana etapami prawdopodobnie od już od przyszłego tygodnia. Lista rozszerzeń plików pakietu Office, jakie będą standardowo obsługiwane, wygląda następująco:

  • Word: .doc, .docx, .dot,
  • Excel: .xls, .xlsx, .xlsm (z aktywnym makro), .xlt,
  • PowerPoint: .ppt, .pptx, .pps, .pot.

Google wspomina, że jeśli użytkownicy otworzą dokumenty tworzone w programach starszych niż Office 2007, to po edycji zostaną one domyślnie zapisane w nowszym formacie.

Sprawdź cenę subskrypcji Office 365

Sprawdź cenę pakietu Office 2019

Źródło: Google