Bartosz Czechowicz | 11 kwietnia 2019, 17:56

Microsoft ostatecznie uśmierca Windowsa XP

To już definitywny koniec tego oprogramowania. Microsoft, po ponad 18 latach, postanowił oficjalnie zaprzestać dalszej obsługi systemów opartych o Windowsa XP (2600.xpclient). Producent poinformował właśnie, że nie będzie już wydawał aktualizacji dla platfomy Windows Embedded 2009 POSReady. Ostatni, przeznaczony dla niej update, pojawił się kilka dni temu.

Konsumencka wersja Windowsa XP została uśmiercona przez giganta z Redmond w 2014 roku, ale firma wspierała jeszcze edycje systemu przeznaczone dla urządzeń dedykowanych, m.in. bankomatów i kas. Wśród platform o przedłużonej obsłudze możemy wymienić takie produkty jak Windows XP Embedded Service Pack 3 oraz Windows Embedded Standard 2009. Wspomniany wcześniej Windows Embedded 2009 POSReady był ostatnim produktem z rodziny 2600.xpclient, dla którego Microsoft wciąż przygotowywał aktualizacje. Co ciekawe, część użytkowników Windowsa XP w wersjach Home Edition i Professional instalowała poprawki dla wydania Windows Embedded 2009 POSReady. Żeby z nich korzystać, wystarczyło tylko dodać odpowiedni klucz w rejestrze. Rozwiązanie to było jednak niezalecane przez Microsoft, ponieważ update'y przygotowywano z myślą o innym systemie.

Mówiąc krótko, Windows XP w końcu znika w mrokach historii. W tym miejscu warto przypomnieć, że Amerykanie już niedługo uśmiercą także inną, dużo ważniejszą z punktu widzenia współczesnych użytkowników platformę, czyli... Windowsa 7. Wsparcie dla tego software'u ma zostać zakończone w styczniu 2020 roku. Będzie to spory problem, ponieważ wciąż korzysta z niego ogromna rzesza internautów.

Źródło: microsoft, opracowanie własne