Adrian Kotowski | 15 kwietnia 2019, 17:31

MSI może nie dodać obsługi Ryzenów 3000 dla płyt głównych X370 i B350 [Aktualizacja]

To się raczej nie spodoba klientom. Wygląda na to, że nie wszyscy użytkownicy płyt głównych wyposażonych w gniazda AM4 będą mogli używać procesorów z rodziny Ryzen 3000. Według treści maila przesłanego do jednego z użytkowników Reddita, MSI nie zamierza wydawać biosów kompatybilnych z nowymi chipami dla innych płyt niż konstrukcje X470 i B450. Oznacza to, że niemała grupa użytkowników posiadających urządzenia z chipsetami z serii 300 zostanie po prostu zupełnie zignorowana.

O takiej możliwości czytamy w wiadomości, będącej odpowiedzią pomocy technicznej niemieckiego oddziału MSI na pytanie o planowane aktualizacje dla płyty X370 XPower Gaming Titanium. Użytkownik Reddita chciał dowiedzieć się, czy firma zamierza udostępnić nowy bios dla jego sprzętu, zapewniający obsługę przyszłych procesorów dla podstawki AM4. Okazuje się, że taka opcja nie jest planowana, bo MSI miałoby przygotować firmware tylko dla konstrukcji X470 i B450. [AKTUALIZACJA] MSI odniosło się do tych informacji, a treść oświadczenia znajdziecie tutaj.

MSI

Nie trzeba chyba tłumaczyć, że tego typu zagranie nie będzie raczej zbyt dobrze przyjęte przez klientów, którzy byli zapewniali o długiej żywotności platformy. Samo AMD twierdziło, że będzie wspierać podstawkę do 2020 roku, więc teoretycznie chipy Zen 2 powinny działać też na płytach z chipsetami X370 i B350. Trzeba jednak pamiętać, że to sami producenci płyt decydują, czy i dla których produktów przygotować odpowiednie wersje biosów.

MSI X370 XPower Gaming Titanium

Z perspektywy firmy dłuższe wsparcie może nie mieć po prostu sensu, bo podmiot chce sprzedawać swoje nowe urządzenia, a te oczywiście pojawią się przy okazji premiery Ryzenów 3000. Należy przy tym pamiętać, że odpowiedź od pomocy technicznej nie jest jeszcze oficjalnym stanowiskiem MSI, więc do wiadomości należy podchodzić z dużym dystansem. Niemniej, trzeba się liczyć z tym, że posiadając nawet flagowy model z chipsetem X370 nie odpalimy na nim jednostek Zen 2.

Sprawdź cenę płyty MSI X470 GAMING PRO CARBON

Źródło: Reddit