Radosław Stanisławski | 5 sierpnia 2014, 14:00

Procesory Intela: Celeron, Pentium, Core i3, Core i5, Core i7

Szukając szybkiego i energooszczędnego procesora, łatwo się zagmatwać w gąszczu modeli, literek i nazw. Także przed zakupem nowego komputera warto wiedzieć, czy procesor, który znajduje się w środku, jest odpowiedni do potrzeb. Podział i numeracja modeli Intela są naprawdę proste i czytelne – wystarczy znać kilka prostych zasad. Od najwolniejszego do najszybszego są to kolejno: Celeron, Pentium, Core i3, Core i5 oraz Core i7.

Atlas procesorów Intela – który wybrać?

Wraz z pojawieniem się pierwszej generacji procesorów Nehalem (czyli pierwszych Core i) jesienią 2007 roku całkowicie zmieniła się linia i konwencja nazewnicza produktów Intela. Od tamtego czasu nie trzeba znać ciągu znaczków: wystarczy spojrzeć, czy to Pentium, Core i3, Core i5 czy Core i7, aby wiedzieć mniej więcej, z jakim produktem ma się do czynienia. Ten jakże prosty ruch znacznie ułatwił wybór i umocnił markę: od teraz nawet przeciętnie zorientowany użytkownik komputera wiedział, że lepiej mieć Core i7 niż Core i3. Ale ta wiedza to nie wszystko: w każdej rodzinie jest kilka–kilkanaście procesorów, różniących się szeregiem parametrów. 

Aby ułatwić wybór i nakreślić osiągi poszczególnych modeli, przygotowaliśmy krótkie porównanie, które zobrazuje, na jaką wydajność można liczyć, dopłacając do wyższych serii CPU Intela. Poniższy wykres odnosi się do typowych przedstawicieli – nie mówimy tutaj o procesorach specjalnych serii S, T czy innych. Chodzi tylko o ogólne pokazanie tym mniej zorientowanym Czytelnikom, jaką moc obliczeniową zapewnia dana rodzina układów. Odniesieniem jest tutaj Intel Celeron – to jego osiągi przyjęliśmy za 100%:

Przykładowa wydajność
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Aplikacje Gry Zaawansowane

Swoje przemyślenia o tym, dla kogo przeznaczony jest dany procesor, przedstawiamy w poniższej tabelce. Pomoże to właściwie dobrać układ każdemu, kto stoi przed takim dylematem. 

SeriaOpis

Intel Celeron

Intel Pentium

Intel Pentium G3440

Dla osób potrzebujących komputera głównie do prac biurowych i mniej wymagających narzędzi profesjonalnych, wystarczający do tego, by grać w większość gier w co najmniej 30 kl./s (często w niższych ustawieniach szczegółowości obrazu), a także dla tych, dla których liczy się bardzo niski pobór energii

Intel Core i3
Intel Core i3-4330

Dla osób wykorzystujących komputer głównie do zadań domowych, pracy i gier, wystarczający do tego, by grać w większość gier w co najmniej 30 kl./s (często w wysokich lub najwyższych ustawieniach graficznych)

 

Intel Core i5
Intel Core i5-4570

Dla graczy (wystarczający do tego, by grać w każdą grę w co najmniej 45 kl./s w najwyższych ustawieniach graficznych) i użytkowników narzędzi dobrze wykorzystujących wielordzeniowość

 

Intel Core i7

Intel Core i7-4770

Dla profesjonalistów, wszelkich bezkompromisowych użytkowników komputera i miłośników najwyższej wydajności w każdym zastosowaniu. W grach są nieco szybsze od Core i5