Redakcja | 11 sierpnia 2011, 09:33

ASUS OC School, czyli szkoła podkręcania. Część 2. – niedoceniane cechy X58

Trzy monitory i trzy karty w akcji

Wydawałoby się, że nie ma już powodu, aby kupować komputer z układem X58 i podstawką LGA1366. W końcu są dostępne procesory, które są tańsze, konsumują mniej energii, a do tego są technicznie bardziej zaawansowane. Ale choć platforma LGA1366 ma już swoje lata, wciąż ma dwie zalety, które mogą skusić część użytkowników.

Dlaczego X58?

Pierwszą ze wspomnianych zalet jest możliwość wykorzystania większej liczby urządzeń PCI Express.

Na platformie LGA1155 z chipsetem P67 i procesorem Core i7 drugiej generacji, takim jak i7-2600K, komunikacją z kartami  graficznymi i innymi kartami rozszerzeń zajmuje się sam procesor. W nim znajduje się wbudowany kontroler PCI Express o szerokości 16 linii. Tych 16 linii można konfigurować na różne sposoby:

  • 16 linii do jednej karty graficznej,
  • osiem linii do pierwszej karty i osiem do drugiej lub do kontrolera RAID,
  • 16 linii do powielacza.

Co oznacza ta ostatnia opcja? Do PCI Express można podłączyć następny kontroler PCI Express, działający bardzo podobnie do routera sieci lokalnej albo koncentratora USB. Takimi kontrolerami są choćby NF200, produkowany przez Nvidię, i Lucid Hydra (ten ma również inne funkcje). NF200 ma 16 linii przychodzących i 32 linie wychodzące. Dzięki temu można dwie karty graficzne podłączyć 16 liniami PCI Express. Karty będą mogły komunikować się między sobą i z mostkiem NF200 z maksymalną przepustowością, ale kanał komunikacyjny między kartą a pamięcią operacyjną, skąd oba GPU pobierają dane, jest w najwęższym miejscu nadal łączem PCI Express o 16 liniach. Dzisiejsze karty graficzne nie tracą wiele, jeśli się je podłączy do ośmiu linii PCI Express, ale w przypadku wielu kart albo połączenia ich z kontrolerami RAID przepustowość zaczyna mieć znaczenie. Ponadto mostki NF200 i Hydra powodują opóźnienia w komunikacji między kartą a procesorem, co powoduje zauważalny spadek wydajności w grach.

Platforma X58 z procesorem Core i7 serii 900 jest wolna od tego ograniczenia:

Komunikacją z urządzeniami PCI Express zajmuje się mostek X58, który ma wbudowany kontroler PCI Express o szerokości 36 linii. Można je skonfigurować w dowolną kombinację łączy 16-, 8- i 4-liniowych. Przepustowości wystarcza na przykład na dwie karty graficzne na 16 liniach PCI Express i kontroler RAID na czterech liniach PCI-E albo na cztery karty, każda na ośmiu liniach, z kontrolerem RAID na czterech liniach. Przy tym opóźnienie między kartą a pamięcią operacyjną jest krótsze niż na platformie LGA1155 z powielaczem PCI Express.

Drugą, nie mniej ważną zaletą jest możliwość wykorzystania 12-wątkowego procesora. Sporo zadań jest już tak dobrze oprogramowanych, że duża liczba wątków znaczy więcej dla wydajności niż sprawność jednego wątku. Najczęściej dotyczy to różnego rodzaju obróbki wideo i generowania grafiki 3D: 

Sześciordzeniowy procesor, który uzasadnia wydatek na platformę X58, kosztuje niemało, ale dla profesjonalisty może oznaczać istotną oszczędność czasu, a więc także pieniędzy.

Oprócz profesjonalistów platformę X58 mogą docenić wymagający gracze – właśnie za możliwość bezproblemowego podłączenia tylu kart graficznych. Maszyna z kilkoma kartami graficznymi najbardziej przyda się do wyświetlania obrazu na kilku monitorach. Na następnych stronach pokażemy, jak złożyliśmy zestaw z trzema kartami graficznymi AMD Radeon i trzema monitorami.