Agnieszka Serafinowicz | 16 lutego 2011, 10:10

Bezpieczna optymalizacja Windows

Zanim ponownie zainstalujesz

Wielu użytkowników unika optymalizacji systemu Windows. Gdy pojawiają się problemy z systemem i aplikacjami, idą po linii najmniejszego, jak się wydaje, oporu i po prostu ponownie wszystko instalują. To rozwiązanie tylko z pozoru jest proste. W rzeczywistości oznacza pracochłonne przywracanie wcześniejszej konfiguracji oraz instalowanie wszystkich zestawów serwisowych i łat opublikowanych po kompilacji umieszczonej na płycie z systemem. To ostateczność. Zawsze można – i warto – spróbować innych metod optymalizacji, zwłaszcza że przeznaczonych do tego narzędzi programowych jest sporo.

Wstęp
Jeżeli na komputerze działającym pod kontrolą systemu Windows nie są przeprowadzane żadne zabiegi konserwacyjne, z upływem czasu jest on coraz wolniejszy. Skoro sprzęt pozostaje niezmieniony, wielu użytkowników winą za słabszą wydajność obarcza system operacyjny. To nie do końca prawda. W istocie za kiepską kondycję komputera bardzo często odpowiada jego właściciel. Kilkaset zainstalowanych aplikacji, z których może co dziesiąta jest czasem wykorzystywana, nigdy nieporządkowany dysk, nigdy nieprzeprowadzana defragmentacja – to niestety smutna rzeczywistość dla wielu maszyn z systemem Windows. Czas zabrać się do pracy.

Terapia przywracająca dobrą kondycję komputerowi nie musi być wstrząsowa, jak ponowne zainstalowanie całego systemu i wszystkich potrzebnych aplikacji. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest uporządkowanie istniejącego stanu rzeczy, zarówno skontrolowanie zasobów komputera, jak i zweryfikowanie własnych potrzeb i oczekiwań.

Każdy chce mieć komputer sprawny, wydajny i przede wszystkim użyteczny. Reinstalacja systemu połączona z całkowitym wyczyszczeniem dysku z pewnością zwiększy wydajność, zwłaszcza gdy system jest naprawdę mocno zaśmiecony, jednak w tym przypadku nie można mówić o użyteczności. W świeżo zainstalowanym systemie nie ma wielu aplikacji, z których często się korzysta, dlatego trzeba poświęcić mnóstwo czasu na żmudne instalowanie i konfigurowanie wszystkich potrzebnych. Należy pamiętać o jeszcze jednej istotnej kwestii: bezpieczeństwie danych. Reinstalacja połączona z całkowitym wyczyszczeniem dysku niemal na pewno będzie oznaczać częściową utratę danych. Proponowane przez nas rozwiązania uczynią komputer wydajniejszym, a dane pozostaną bezpieczne.