Agnieszka Serafinowicz | 16 lutego 2011, 10:10

Bezpieczna optymalizacja Windows

Zanim ponownie zainstalujesz


Platforma testowa
Do testów, które pokazują faktyczny przyrost wydajności i inne korzyści z wykonania określonych działań czy użycia specjalnych programów, potrzebowaliśmy odpowiedniego komputera. Przy czym przez słowo odpowiedni rozumiemy w tym przypadku maszynę na tyle „nieuporządkowaną”, by przedstawione w artykule pomiary wykonywane przed optymalizacją i po niej dawały odczuwalne i powtarzalne wyniki. Z drugiej strony nie chcieliśmy na siłę „zaśmiecać” jakiegoś nowego komputera (zresztą o porządkowaniu nowych komputerów już pisaliśmy). Chodziło nam o maszynę regularnie używaną przez długi czas, której właściciel po prostu nie przykładał szczególnie dużej wagi do kwestii porządkowania i optymalizacji systemu. Trzeba przyznać, że poszukiwania w naszej uświadomionej informatycznie redakcji nie były łatwe, ostatecznie jednak udało się znaleźć sprzęt, który doskonale nadawał się na obiekt eksperymentów. Nie zdradzimy personaliów właściciela platformy testowej, ale możemy podać konfigurację sprzętową wybranego komputera. Warto jednak na wstępie zaznaczyć, że w kontekście opisywanych działań ma ona znikome znaczenie. Porady zawarte w tekście są uniwersalne i można je zastosować praktycznie na dowolnym sprzęcie działającym pod kontrolą systemu Windows.


Platforma testowa
Model komputera: HP Pavilion tx2550ew
Procesor: AMD Turion X2 Ultra ZM-80, 2100 MHz
Chipset: AMD M780 + AMD K11
Układ graficzny: ATI Mobility Radeon HD 3200 (pamięć 256 MB współdzielona z operacyjną)
Matryca LCD: 12,1 cala, 1280 × 800 pikseli
RAM: 4 GB DDR-2 800
Dysk twardy: Fujitsu MHZ2320BH G2 o pojemności 320 GB
Napęd optyczny: LG HL-DT-ST DVD-RAM GSA-T30L
Głośniki: Altec Lansing stereo
Komunikacja: Broadcom 4322AG 802.11a/b/g/draft-n Wi-Fi, Realtek PCIe GBE 100/1000 Mb/s, modem Motorola SM56
Akumulator: 37 Wh, 4-komorowy
Wymiary i waga: 306 × 224 × 31,3 mm, 2 kg
Wejścia-wyjścia: 3 porty USB 2.0, czytnik kart pamięci (SD, MMC, MS, XD), LAN (RJ-45), D-sub, wejście zewnętrznego mikrofonu, wyjście słuchawek/głośników
System operacyjny: Windows 7 Ultimate w wersji 64-bitowej (w wersji handlowej komputer oferowany był z 32-bitowym systemem Windows Vista Home Premium)
Inne: obrotowy ekran dotykowy
Pierwsze uruchomienie komputera: 10.09.2008
Łączny czas pracy dysku twardego: 288 dniZainteresowanych dalszymi szczegółami wykorzystanej platformy testowej odsyłamy do archiwalnego testu tego tabletu, opublikowanego na łamach naszego wortalu.

Komputer był używany od ponad dwóch lat, ale obecność systemu Windows 7 Ultimate na tej maszynie każe nam się domyślać, że właściciel wprowadził jednak pewne modyfikacje do konfiguracji fabrycznej. Za pomocą wywoływanego z linii poleceń narzędzia systeminfo uzyskaliśmy szereg dodatkowych danych. System Windows 7 Ultimate w wersji 64-bitowej został zainstalowany na testowanym komputerze kilka dni po wprowadzeniu Windows 7 (28 października 2009 roku). Od czasu instalacji nie nastąpiły żadne znaczące działania optymalizacyjne, instalowano jedynie różnego typu oprogramowanie i po prostu korzystano z komputera. Po dodatkowych pytaniach właściciel przypomniał sobie, że zaktualizował także BIOS-u oraz – za pośrednictwem witryny producenta – sterowniki do niektórych komponentów. Po sprawdzeniu okazało się, że zaktualizowane zostały sterowniki układu graficznego, interfejsów sieciowych, płytki dotykowej i układu dźwiękowego. Warto dodać, że system Windows 7 Ultimate działający na testowym sprzęcie również był w pełni zaktualizowany.