Krzysztof Opacki | 7 listopada 2012, 14:30

Jak dokonać promocyjnego uaktualnienia do Windows 8 Pro za 69 zł

Nowy Windows za grosze?

O tym, że Windows 8 trudno będzie się przebić na rynku komputerów PC bez dotykowego ekranu, wiadomo już od jakiegoś czasu. Nowy interfejs, roboczo nazwany Metro (właściwa nazwa to Modern UI), sprawdza się nie tylko na takich wyświetlaczach: wiele osób wskazuje na dużą wygodę obsługi myszką. Niestety, z punktu widzenia doświadczonych użytkowników sporo rozwiązań jest kontrowersyjnych, m.in. to, że menu Start zasłania cały pulpit. Microsoft próbuje spopularyzować kafelkowy interfejs, wprowadzając opcję promocyjnego uaktualnienia (Upgrade) do Windows 8 Pro za 69 zł.

Z opcji uaktualnienia (Upgrade) może skorzystać każdy posiadacz komputera PC z zainstalowanym systemem Windows XP, Vista lub 7 (z wyłączeniem edycji Starter, znajdującej się w wielu netbookach). Oczywiście, taki komputer musi spełniać wymagania sprzętowe systemu Windows 8:

  • procesor: 1 GHz lub szybszy, z obsługą PAE, NX i SSE2;
  • pamięć: 1 GB (wersja 32-bitowa) lub 2 GB (wersja 64-bitowa);
  • miejsce na dysku twardym: 16 GB (wersja 32-bitowa) lub 20 GB (wersja 64-bitowa);
  • karta graficzna: Microsoft DirectX 9 ze sterownikiem WDDM.

Jednak możliwości zachowania ustawień, plików osobistych i programów są znacznie mniejsze, gdy aktualizowany system jest starszy od Windows 7.

Tym samym, zmieniając Windows 7 na Windows 8 Pro, zachowujemy praktycznie wszystko, a przejście jest gładkie i bezbolesne, w innych przypadkach nie jest już tak różowo: wszystkie aplikacje trzeba będzie zainstalować od nowa. 

Jeśli system 32-bitowy jest aktualizowany do wersji 64-bitowej, nie można skorzystać z asystenta uaktualnienia ani zachować zainstalowanych programów oraz plików (narzędzia trzeba będzie instalować od nowa, a pliki przenieść samemu). Jest to zatem tożsame z instalacją systemu operacyjnego na nowo.

Uaktualnienie w podstawowej wersji (czyli nie w promocji) kosztuje 129 zł (jest możliwość zamówienia płyty DVD za dodatkowe 63,99 zł).

Jednak ci, którzy kupili komputer z preinstalowanym Windows 7 między 2 czerwca 2012 roku a 31 stycznia 2013 roku, po zarejestrowaniu sprzętu na stronie //www.windowsupgradeoffer.com/ do 28 lutego 2013 roku mogą uzyskać kod promocyjny, zmniejszający koszt uaktualnienia o 60 zł, czyli do 69 zł (dotyczy wersji bez płyty DVD). Kod ten otrzymujemy na pocztą elektroniczną i podajemy podczas operacji uaktualnienia.

Co jednak ciekawe, firma Microsoft bardzo luźno podchodzi do daty zakupu komputera i nie wymaga podczas rejestracji ani numeru seryjnego Windows, ani też kopii faktury. Przy odrobinie szczęścia powinno się dać uaktualnić także starszy komputer z systemem Windows 7, kupiony na długo przed 2 czerwca 2012 roku. Może to świadczyć o dużej chęci spopularyzowania systemu Windows 8, jeśli tylko kopia pochodzi z legalnego źródła, a klienci z pewnością nie będą na to luźne podejście narzekać.

Zatem do dzieła...