Kamil Zrotowski | 11 kwietnia 2013, 16:19

Jak obniżyć pobór energii kart graficznych Nvidia GeForce

Czy zieloni mogą być bardziej zieloni?

Nie od dziś wiadomo, że producenci kart graficznych walczą o jak najniższy pobór energii podczas niewielkiego obciążenia GPU, na przykład w trakcie pracy na pulpicie, przeglądania zdjęć, oglądania wideo, surfowania po internecie, pracy wielomonitorowej itd. Wydaje się, że idzie im coraz lepiej, ale nie do końca tak jest. W tym poradniku pokażemy, co zrobić, by Kepler oraz starsze GPU Nvidii (oficjalnie od G92 wzwyż) pożerały mniej energii w wymienionych sytuacjach.

Co zrobić, żeby GeForce stał się bardziej energooszczędny?

Na początek zajmiemy się modyfikacją BIOS-u Keplera na przykładzie trzech referencyjnych konstrukcji: GeForce GTX 660 Ti, GTX 670 i GTX 680. Zapewne padnie pytanie o to, dlaczego tylko te. To dlatego, że jedynie wymienione modele mają standardowo ustawione napięcie w trybie 2D oraz pozostałych pośrednich na poziomie 0,987 V, co przy taktowaniu GPU na poziomie 324 MHz w trybie 2D jest wartością bardzo wysoką. Karty oparte na układzie GK106 (GeForce GTX 660, GTX 650 Ti, GTX 650 Ti BOOST) mają już obniżone napięcie w trybie 2D i pobierają zdecydowanie mniej energii, więc w zasadzie nie ma z czego schodzić. Przejdźmy do meritum – oto co będzie potrzebne do wykonania modyfikacji:

HxD to dobry i darmowy hex editor, który posłuży do zmian wartości w pliku BIOS. KGB Editor to prosty edytor, w którym obsługa Keplera na razie raczkuje; działa z poziomu wiersza poleceń i użyjemy go jedynie do modyfikacji sumy kontrolnej zmodyfikowanego BIOS-u. Nvflash to oczywiście oficjalny flasher do kart Nvidii; na razie dostępna jest wyłącznie wersja DOS-owa, która obsługuje Keplery. Z tego względu, aby wgrać BIOS, będzie trzeba się zaopatrzyć najlepiej w bootowalnego pendrive'a (stosowne poradniki bez problemu znajdziecie w internecie). GPU-Z posłuży do zgrania BIOS-u z karty. Kepler BIOS Tweaker (KBT) to pełnoprawny edytor BIOS-ów, który zapewnia obsługę każdego modelu Keplera, nie licząc najnowszego Titana; pozwoli nam edytować BIOS drugą, dużo prostszą metodą.

Uwaga: redakcja nie bierze odpowiedzialności za skutki źle przeprowadzonej modyfikacji!

By zacząć całą zabawę, musimy mieć co zmodyfikować. BIOS z karty zgramy programem GPU-Z, tak jak na zrzucie. Warto zachować kopię zapasową BIOS-u.

GPU-Z BIOS

Ponieważ pojawił się w zasadzie pełnoprawny edytor BIOS-ów z obsługą Keplerów, zastosowaliśmy także drugą, dużo prostszą metodę obniżenia napięcia w trybie 2D. Posłuży nam do tego program Kepler BIOS Tweaker w wersji 1.25. Ów edytor obsługuje każdy model Keplera.

Edycja BIOS-u jest trywialnie prosta: otwieramy jego plik, który wcześniej zgraliśmy za pomocą GPU-Z, następnie wchodzimy w zakładkę Voltages i zmieniamy napięcia tak jak na zrzucie.

KBT

Zapisujemy BIOS przykładowo jako mod.rom i na tym kończymy modyfikacje.

W przypadku trybu pośredniego nie ma sensu zmniejszać napięcia poniżej 887 mV ze względu na to, że sterownik i tak nie poda napięcia mniejszego niż właśnie 0,887 V. Ostatnią czynnością, jaka pozostała do zrobienia, jest wgranie zmodyfikowanego BIOS-u.

Wpisujemy następujące polecenie, już pod DOS-em:

Nvflash -4 -5 -6 mod.rom

Jeżeli BIOS jest zabezpieczony przed zapisem, należy usunąć zabezpieczenie. Służy do tego następujące polecenie:

Nvflash --protectoff

Po modyfikacji napięcie w trybie 2D i pośrednich zostanie zredukowane z 0,987 V do 0,825 V. Napięcie dla pierwszego pośredniego trybu zaraz po 3D nie zostało zmienione, ponieważ w niektórych przypadkach może powodować delikatne zmniejszenie potencjału podkręcania karty. Na jaką redukcję poboru mocy możemy liczyć? Wartość ta jest mocno uzależniona od zasilacza i jego sprawności przy niskich obciążeniach, ale pobór energii powinien spaść o mniej więcej 10% w trybie 2D.

Na platformie z kartą Asus GeForce 680GTX DC2 i 620-watowym zasilaczem Antec HCG pobór energii spadł z 66 W do 61 W. Może to i niewiele, ale ten zasilacz nie grzeszy sprawnością przy tak niskim poborze energii, stąd taka, a nie inna różnica. W trybie pośrednim wyraźnie się powiększy.