Łukasz Marek | 14 maja 2013, 09:21

Jak podzielić nośnik danych (HDD/SSD) na partycje?

Więcej mniejszych partycji?

Dzielenie nośnika danych na partycje to jeden z kroków, przez które trzeba przebrnąć podczas instalacji systemu Windows 7 oraz Windows 8. Co daje taki podział? Ogólnie rzecz biorąc, pomaga utrzymać względny porządek na dysku, ale korzyści jest więcej.

Jak podzielić dysk na partycje?

Jeśli masz jeden HDD do wszystkiego (system, programy użytkowe, gry, filmy, muzyka)...

...powinieneś pomyśleć o odpowiednim podziale na partycje. Na początku należy wyznaczyć pierwszy obszar dysku, przeznaczony na system i ewentualnie programy użytkowe oraz gry. Dlaczego? Dyski twarde (czyli talerzowe, inaczej HDD) mają to do siebie, że ich prędkość jest zależna od tego, w którym miejscu talerza dane zostają zapisane lub z którego są odczytywane. Najszybsza część HDD to jego początek i właśnie dlatego tam (pierwszych kilkadziesiąt/kilkaset gigabajtów) warto umieścić dane najbardziej „wrażliwe” na szybkość odczytu/zapisu.

Bez względu na pojemność HDD proponujemy następujące rozwiązanie: utworzenie partycji o rozmiarze 200–250 GB na system, programy użytkowe i gry na samym początku dysku (pierwsza partycja); resztę miejsca spokojnie można podzielić według uznania, pamiętając, że im bliżej do „początku” dysku, tym szybszy odczyt i zapis. Analogicznie im bliżej „końca”, tym parametry są gorsze. Przykład: dysk twardy Seagate Barracuda 2 TB, który na początku talerzy (pierwsze 200–300 GB) osiąga prędkość odczytu rzędu 160–170 MB/s, podczas gdy na końcu talerzy (ostatnie 200–300 GB) jest to już tylko 100 MB/s.

Jeśli masz SSD na system, programy użytkowe i gry, a resztę plików (filmy/muzyka) trzymasz na HDD...

...to nie musisz dzielić tego pierwszego na partycje. SSD są zbudowane z pamięci flash i na całym obszarze na dane (czy to na „początku”, czy na „końcu”) są tak samo szybkie. Jest to więc miła odmiana w porównaniu z HDD. Dlatego nie ma potrzeby dzielić takiego nośnika na dwie, trzy mniejsze partycje – nie wpłynie to na szybkość operacji na plikach.

Dość teorii, czas na praktykę

Nośnik danych można podzielić na partycje na dwa sposoby:

  1. W trakcie instalowania Windows.
  2. Już po zainstalowaniu systemu.

Przy czym w trakcie instalacji trzeba wyznaczyć PRZYNAJMNIEJ JEDNĄ partycję przeznaczoną na system operacyjny, a całą resztę można skonfigurować po zakończeniu instalacji.