Marek Kowalski | 12 grudnia 2013, 08:35

Jak robić bezpieczne zakupy w sieci

Świąteczne zakupy = bezpieczne zakupy?

Grudzień każdego roku to czas, kiedy miliony ludzi ogarnia szał świątecznych zakupów. Współczesne technologie umożliwiły poszukiwanie prezentów dla najbliższych bez ruszania się z fotela w domu, jednak komfort zakupów online nie powinien osłabić naszej czujności w kwestii bezpieczeństwa. Okres przedświąteczny to również - niestety - okres najlepszych "żniw" wśród cyberprzestępców, którzy nieodmiennie próbują uszczknąć choćby część naszych wydatków na prezenty dla najbliższych. Zestaw krótkich i łatwych do stosowania porad pomoże ustrzec się przed zakusami internetowych złodziei. 

Bezpieczne zakupy w sieci, część 1

Zalety zakupów online są od lat powszechnie znane. Swoboda dokonywania wyboru, wygodny dostęp do bardzo wielu sklepów (zgodnie z danymi statystycznymi liczba e-sklepów w polskim internecie przekroczyła już 10 tysięcy, to więcej niż pomieści jakakolwiek galeria handlowa), zwykle niższe ceny niż w sklepach tradycyjnych, możliwość porównywania ofert różnych dostawców bez względu na ich rzeczywistą lokalizację... wymieniać można by jeszcze długo, ale jest też druga strona medalu. Nie dla wszystkich zakupy świąteczne będą udane. I nie chodzi o to, że nie znajdą oni wymarzonych prezentów dla najbliższych. Padną ofiarą cyberprzestępców, oszustów czy nieuczciwych sprzedawców. Gdy zapoznasz się z poniższymi poradami i zastosujesz się do nich, jest bardzo duża szansa, że nie trafisz do owej feralnej grupy klientów.

 

  • Niezwykła promocja? Świąteczny gratis? Jeżeli otrzymałeś właśnie pocztą elektroniczną ofertę zakupu iPhone'a za 1/4 rzeczywistej ceny tego smartfona lub równie kuszące oferty dotyczące laptopów czy innych elektronicznych gadżetów to po pierwsze: nie klikaj w żadne linki znajdujące się w takiej informacji, a po drugie - zapomnij o takiej ofercie. Prawda jest brutalna, tego typu oferty, jeżeli nie są łączone z zakupem innego, zwykle droższego produktu, są najprawdopodobniej pułapką. Zachowaj rozsądek i nie ulegaj emocjom. Zawsze sprawdzaj rzeczywiste ceny promowanych produktów - jeżeli różnica jest bardzo duża to bardzo prawdopodobne, że masz do czynienia z próbą wyłudzenia, albo danych, albo pieniędzy.

 

  • Sprawdź sklep, zanim klikniesz "kupuję". Sklepy internetowe to nie wirtualne byty lecz rzeczywiste podmioty gospodarcze i jako takie, zgodnie z literą prawa, muszą się odpowiednio prezentować odwiedzającym. Nie chodzi tu tylko o kwestię wizualną - ta akurat w kontekście bezpieczeństwa ma znaczenie drugorzędne - lecz o to, jakie dane o sobie ujawnia dany sklep. Przed zamówieniem towaru ze sklepu, z którego wcześniej nie korzystałeś, zawsze sprawdź, czy strona informująca o danych firmy prowadzącej dany przybytek wirtualnego handlu zawiera takie informacje jak: szczegółowe dane teleadresowe firmy-właściciela danego sklepu umożliwiające kontakt z firmą również poza internetem.

 

  • Sklep powinien przetwarzać dane bezpiecznie. Poszukując prezentów dla najbliższych zawsze korzystaj ze sklepów, które dbają o bezpieczeństwo podczas przesyłania danych klientów. Nie chodzi tu wyłącznie o samą transakcję, która musi przebiegać poprzez strony szyfrowane, ale również o wszelkiego typu formularze rejestracyjne, np. z danymi klienta zakładającego swoje konto w odwiedzanym sklepie. Jeżeli podczas wypełniania jakiegokolwiek formularza z twoimi danymi, w górnej części przeglądarki nie widzisz poniższych elementów (symboli kłódek) na paskach adresowych przeglądarki, poszukaj innego sklepu:

Znaczniki przesyłania zaszyfrowanych treści w przeglądarce (od góry) Google Chrome i Mozilla Firefox.

  • Pilnuj swoich danych. Do zrealizowania transakcji w internecie zwykle wystarczy adres e-mail oraz adres fizyczny, na który ma być przysłany zamawiany towar. Jeżeli wymagają od Ciebie podania numeru PESEL, nazwiska panieńskiego Twojej matki i wielu innych danych to pamiętaj, że właśnie możesz padać ofiarą wyłudzenia danych, które później mogą posłużyć później do innych przestępczych działań.