Marek Kowalski | 12 grudnia 2013, 08:35

Jak robić bezpieczne zakupy w sieci

Świąteczne zakupy = bezpieczne zakupy?

Bezpieczne zakupy w sieci, część 2

  • Obowiązkowo zapoznaj się z regulaminem. Tak, zdajemy sobie sprawę, że regulaminy sklepów internetowych, to nie fascynująca beletrystyka, niemniej poświęcenie kilku minut na zapoznanie się z tym, w jaki sposób dany sklep wyobraża sobie realizację Twojego zamówienia, może Ci zaoszczędzić wielu nerwów i pieniędzy. Regulamin powinien zawierać informacje na temat przebiegu transakcji (od złożenia zamówienia, po realizację wysyłki), a także ewentualnej procedury reklamacyjnej. Nie trzeba dodawać, że brak regulaminu oznacza jedno: z tego e-sklepu powinieneś wyjść. Pamiętaj też, że niezależnie od zapisów regulaminowych, kupując na odległość (przez internet, przez telefon etc.) możesz odstąpić od umowy bez podawania przyczyny i ponoszenia dodatkowych kosztów (poza odsyłką produktu do sklepu). Pamiętaj też, że ten ustawowy zapis dotyczy sprzedaży konsumenckiej, a nie zakupów realizowanych przez firmę.

 

  • Internet jest wszędzie, ale nie wszędzie bezpieczny. Teoretycznie zakupy możesz realizować za pośrednictwem dowolnego łącza internetowego. W praktyce zalecane jest, byś dokonywał jakichkolwiek transakcji wyłącznie poprzez bezpieczne i dobrze Ci znane sieci. Kupowanie prezentów przez otwarty kawiarniany hotspot, czy powszechnie dostępny punkt dostępowy na lotnisku, to zły pomysł. Gdy nie masz kontroli nad siecią, jej operator może łatwo zdobyć np. twój numer karty kredytowej nawet gdy łączysz się z zabezpieczonymi (zaszyfrowanymi) stronami. Dlatego prezenty w sklepach online najlepiej zamawiać w domu, korzystając z chronionej sieci i chronionego komputera.

 

  • Uważnie sprawdź saldo na rachunku. W okresie przedświątecznym wykonujemy zwykle znacznie więcej transakcji niż poza gwiazdkowym sezonem, dlatego też częściej niż zwykle powinieneś uważnie sprawdzać saldo Twoich rachunków. Każda, nawet najmniejsza, ale nieznana Ci kwota powinna wzbudzić Twoje podejrzenia. Pamiętaj, ktoś kto mógł wykraść 1 grosz z rachunku Twojej karty kredytowej, będzie mógł ją również ogołocić do czysta. Częste sprawdzanie salda ma jeszcze jedną zaletę - procedury reklamacyjne w bankach działają przez ściśle określony czas. Jeżeli dostatecznie szybko zgłosisz jakiekolwiek nieprawidłowości dotyczące salda, to najprawdopodobniej nie stracisz żadnych pieniędzy.

 

  • Aktualizacje i bezpieczeństwo. Na koniec pamiętaj o tym, by oprogramowanie systemowe na komputerze, z którego korzystasz podczas przeglądania i zamawiania prezentów było zawsze aktualne. Brak aktualizacji to potencjalne ryzyko, że w twoim systemie znajduje się luka, z której cyberprzestępcy mogą skorzystać i wykraść dane lub pieniądze. Przypominamy również o tym, że warto mieć zainstalowane aktualne oprogramowanie ochronne. Nie chcemy byś traktował to jako przymus zakupu oprogramowania ochronnego. Zrobisz jak uważasz, my tylko radzimy. W końcu to Twoje pieniądze. 

Życzymy udanych świątecznych zakupów!